Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Slabá týdenní data odstartovala mini korekci

Investice 27.03.2012 | 14:59 0 Komentářů

Komoditní sektor má za sebou nejhorší týden od prosince, protože korekce zasáhla po horších průmyslových datech z Číny a Evropy většinu trhů. Navíc se přidala snaha zastavit další růst ceny ropy. Komoditní index DJ-USB ztratil téměř dvě procenta, protože většina komodit s výjimkou pár zemědělských ztrácela. Nejvíce postižený byl sektor základních kovů díky známkám čínského zpomalení, následoval zemědělský sektor, kde došlo před dvěma důležitými reporty k vybírání zisků (komoditní komentář Saxo Bank).

Ropa po saúdských komentářích klesla

Ropný trh minulý týden zažil výprodeje díky soustředěným snahám o snížení nervozity, zejména ze strany Saúdské Arábie.  Během týdne se mocný ministr ropného průmyslu Saúdské Arábie, pan Naimi, pokoušel uklidnit trh prohlášením, že současná vysoká cena ropy není opodstatněná, protože globální trh je nyní dobře zásoben a pokud by bylo třeba, Saúdská Arábie může uvolnit dalších 25 procent navíc k 10 milionům barelů denně, které nyní produkuje.

saxo-komodity-032712-03

Chladná odpověď trhu se dá vysvětlit tak, že trh zjistil,  že kdyby byla Saúdská Arábie požádána o ještě větší produkci, její už tak nízká rezervní kapacita by se ještě více snížila, což by mělo za následek zranitelnost trhu vůči dalším šokům na straně nabídky. Komentáře pak zdůrazňují obavy z pokračujících vysokých cen, které by mohly v dalších měsících ovlivnit světový hospodářský růst.

Po uplynulém týdnu můžeme konstatovat, že ropa Brent zůstala nad cenovou hladinou 120 dolarů déle než při libyjské válce a průměrná cena dosáhla minulý měsíc 124 dolarů. Dlouhá doba s takto vysokými cenami vyvolává obavy jak na straně spotřebitelů, tak na straně producentů, nejen u Saúdské Arábie, které se obává, že růst cen ke 150 dolarům jako v roce 2008 by mohl spustit novou recesi. Tehdy byl prudký růst cen následován kolapsem poptávky a dramatickým poklesem ceny, což si nyní Saúdská Arábie nemůže dovolit. K vyrovnání stále rostoucích rozpočtů potřebuje ceny nad 80 dolary.

Pozornost se soustředí na slabá ekonomická data

Trhy po těchto zprávách rychle odepsaly pár dolarů, ale pozornost nadále poutá Írán a jeho klesající exporty, které rychle vyhnaly cenu ropy Brent zpět nad 125 dolarů. Další pokles ceny způsobila ekonomická data, která ukázala zpomalující výrobu jak v Evropě, kdy nyní hrozí dvojitá recese, tak v Číně, kde výrobní index PMI za březen poklesl již pátý měsíc v řadě. Tato čísla opět ukázala, že Čína zpomaluje a pokud vezmeme v úvahu, že má na svědomí 65 procent růstu světové spotřeby komodit a konzumuje 32 procent všech hlavních komodit, dopad na jejich poptávku a ceny velmi závisí na tom, zda zpomalení bude postupné nebo ostré.

saxo-komodity-032712-02

Horší než očekávaná ekonomická data postavila obchodníky s ropou před nelehké rozhodnutí, protože může přijít možné zpomalení poptávky a to by v příštích týdnech znamenalo přesun pozornosti od klesající nabídky a obav z náhlého růstu ceny ke klesajícím cenám. Dokud je cena ropy Brent nad klíčovou úrovní 120 dolarů za barel, vidím jen riziko mini korekce, protože důkaz skutečného narušení poptávky jsme zatím neviděli. Pokud cena klesne pod 120 u Brentu a pod 104 u WTI, začne vývoj dělat starosti spekulativním obchodníkům, kteří drží rekordní dlouhé pozice ve výší téměř 500 milionů barelů.

Ropa Brent potvrdila pozici mezinárodního standardu

Světový největší obchodník s ropou Vitol uvedl, že velký rozdíl mezi WTI a Brentem je způsoben tím, že role ropy WTI jako globálního benchmarku nadále klesá. Ačkoliv je to stále nejobchodovanější kontrakt, za poslední tři roky měly fyzické dodávky jen 10procentní podíl díky jejímu odtržení od světového trhu v důsledku logistických problémů v centrálním skladu v Cushingu v Oklahomě. Naproti tomu se podíl ropy Brent zvýšil na 53 procent a Oman-Dubai drží s podílem 31 procent třetí místo.

Zemní plyn se nadále obchoduje poblíž 10letých minim, protože extrémně teplý březen spustil první dodávky do podzemních skladišť. K této každoroční události došlo cca o 2 týdny dříve než normálně a je typickým signálem, že zimní trh pro plyn v USA končí. Současná úroveň zásob je 2 380 miliard kubických stop (Bcf) a je o 768 Bcf vyšší než loni. Díky vyjímečně vysokému přebytku zásob musí ceny ještě nějakou dobu zůstat nízko, než dokáží během letních měsíců přitáhnout poptávku namísto uhlí, kde již ceny díky alternativě v podobě plynu poklesly (tam, kde alternativa existuje).

Zlato: kde jsou kupci?

Dolar šel po slabých ekonomických datech z Číny a z Evropy výše a zlato opět trpělo, což je dáno jeho relativně vysokou korelací s vývojem dolaru během uplynulých týdnů. Krize Eurozóny se opět připomíná, protože výnosy španělských 10letých dluhopisů rostly poprvé od ledna opět nad hranici 5,5 procenta. Ani díky tomu se nepodařilo zažehnout na zlatu jiskru, protože fyzický trh je nadále slabý navzdory tomu, že cena klesla zpět na lednové úrovně. Zpomalení v Číně, druhém světovém největším kupci zlata, může poznamenat poptávku, zatímco stávka mezi klenotníky v Indii, která je druhým největším importérem zlata, snížila poptávku na polovinu. Polovina místních obchodů je totiž zavřená na protest vládnímu opatření, které zvýšilo importní cla.

Prodeje byly v uplynulých týdnech spojeny s rostoucími výnosy amerických dluhopisů, které reagovaly na známky silnějšího ekonomického oživení, což znamená, že nebude třeba další kvantitativní uvolňování. Od té doby výnosy dluhopisů opět poklesly, protože kupující žádají bezpečný přístav. Momentálně je sentiment na všech vzácných kovech slabý, platina se opět obchoduje levněji než zlato a paladium zažilo největší denní propad od prosince. Zatímco čekáme na kupce, další konsolidace nemůže proběhnout a možné ztráty nelze vyloučit, dokud jsme velmi blízko klíčové podpory na 1600 dolarech. Reakce investorů v burzovních produktech bude v následujících týdnech také klíčová, protože jsme již i zde pozorovali uzavírání pozic, což je v rozporu s dřívějším chováním, kdy byly poklesy využívané jako nákupní příležitost.

saxo-komodity-032712-01

Technicky je zlato uvězněno mezi podporami na 1625 USD (61,8% Fibo) a 1686 (200 denní klouzavý průměr). Další oslabení může vést až k poklesu na 1600 USD, kde je trendová linie z říjnových minim z roku 2008.

Obilniny před bitvou o půdu přeřazují na vyšší rychlost

Ceny pro tři hlavní sklizně minulý týden mírně poklesly, což následovalo po silném březnovém růstu, který spustily významné čínské importy kukuřice a sojových bobů spolu s teplým a suchým počasím v Jižní Americe, což mělo za následek pokles produkce sojových bobů. Cena evropské zimní úrody u pšenice, semen řepky olejky a ječmene se zůstala také na vyšších úrovních díky obavám z důsledků velké zimy, která do Evropy dorazila první únorové týdny.

Tento týden budou pro trh důležité dva reporty Amerického ministerstva zemědělství zveřejněné 30. března. Očekávaná setba a Čtvrtletní zásoby, které napoví, které plodiny letos budou američtí farmáři sít a jak velká je stará úroda, zejména zda zásoby kukuřice jsou po exportech do Číny z minulého měsíce nízké. Díky mírnému počasí může setba začít dříve a farmáři možná nahradí část sojových bobů navzdory jejich vysokým cenám kukuřicí, protože sojové boby se zpravidla sejí později. Většina tohoto týdne bude spočívat v úpravě pozic před zveřejněním těchto dvou zpráv.

Ole S.Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.