CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

16. 01. 2013

0 komentářů

Slabá poptávka velí cenám průmyslníků k ústupu

 


 

Ceny zemědělců vyšroubovaly nahoru (v porovnání s listopadem) vánoční svátky. Rostly totiž především ceny rostlinné výroby (+1,2 %) a z nich nejvíce zdražovaly brambory (+5,6 %). Sezóna bramborových salátů se samozřejmě projevila nejenom u farmářů, ale i v cenách na pultech obchodů, kde jsme za kilo brambor zaplatili v průměru o 50 haléřů více než v listopadu. V porovnání s prosincem 2011 vzrostly ceny farmářů o 15,9 %, a to opět především vlivem dražší zeleniny (o necelých 50 %). V roce 2011 se domácí rostlinné produkci relativně dařilo (nejsilnější sklizeň od roku 2008), loňská sucha tak měla na ceny tím tíživější dopad. I přes poměrně silný růst cen rostlinné výroby zemědělci v celém roce 2012 zdražovali pouze o 4,1 %.

ředchozí rok to bylo o necelou pětinu a ceny zeleniny a ovoce zemědělci zvýšily meziročně o téměř 30 %, zatímco v roce 2012 to bylo jen o 3,4 %.

Průmyslové podniky po výpadku mezi srpnem a zářím opět zahájily dezinflační trend, čili zpomalování meziročního růstu cen. V prosinci průmyslníci zdražovali nejméně v loňském roce, a to o pouhá 1,2 %. Zdražování se ale zdaleka netýká všech odvětví. Oceláři trpěli slabou poptávkou v podstatě celý loňský rok (je to také jedno z mála odvětví zpracovatelského průmyslu, kde produkce byla po celý rok 2012 pod úrovní průměru roku 2005), což je nutí zlevňovat. Na druhou stranu jim alespoň hrají do karet nízké ceny železné rudy a uhlí. Protipól tohoto deflačního vývoje je zdražování koksu a rafinovaných ropných produktů (+ 2,4 %). I zde ale tlak na růst cen polevuje a v prosinci byl nejnižší v roce 2012. Za celý loňský rok se ceny průmyslových výrobců v průměru zvýšily o 2,1 % po + 5,6 % v roce předchozím.

Ceny výrobců nám i v prosinci potvrdily, že poptávkové inflační tlaky v ekonomice neexistují. Drahé potraviny, především zelenina, postupně prosáknou do spotřebitelských cen. Ostatní produkce by ale rozpočtům domácností neměla prozatím výrazně ubližovat.

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Ceny kakaa překonávají rekordy

Pokud máte rádi čokoládu, zbystřete. Její cena v poslední době nebývale roste kvůli špatným podmínkám v afrických zemích, které jsou největšími světovými producenty. Důsledky zřejmě pocítí naše peněženky i složení prodávaných cukrovinek.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

06. 03. 2024

Evropské akcie jsou historicky rekordně levné vůči těm americkým

Evropské akcie jsou teď v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. Brány jsou přitom v potaz všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě (viz graf […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

02. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *