Středa 22. září. Svátek má Darina.

Slabá čínská data vrhají stín na současné oživení

Makro 23.01.2014 | 15:32 0 Komentářů

Dnes ráno obchodníky nepotěšily slabé statistiky tovární aktivity PMI v Číně od banky HSBC, které v klesly na 49,6 b. z 50,5 b. v prosinci. To znamenalo první pokles aktivity pod hranici 50 b., která odděluje růst a pokles sektoru, od července. Ztratily také důležité subindexy nových objednávek a exportů (komentář XTB).

Data navazují na výsledky čínského HDP, který byl zveřejněn v pondělí. Růst ekonomiky v posledním kvartále a také za celý rok 2013 dosáhl 7,7 % a vyrovnal výsledek roku 2012. Zároveň se tak o několik setin procenta vyhnul nejnižšímu růstu HDP za posledních 14 let.

Ne příliš pozitivní čínský vývoj není dobrým indikátorem pro býky na trzích. Meziroční vývoj exportů se drží jen lehce v kladných číslech a už od roku 2010 má tendenci klesat. Poptávka ze západních ekonomik tak pokulhává.

Tabulka: Přehled aktuálních výsledků subindexů HSBC PMI v Číně. Ve většině oblastech je vidět zhoršení.

 xtb-cina-oziveni-140123

Podobně negativní výhled je kvůli absenci čínské expanze také na komoditní trhy. V minulých letech Čína v případě některých průmyslových kovů obstarávala i více než 50 % poptávky. Je však také významným spotřebitelem energií a importérem zemědělských komodit. Pozitivní korekce po loňských chabých výkonech komoditního trhu by tak nemusela být na pořadu dne.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.