Úterý 03. srpna. Svátek má Miluše.

Skutečné ceny bytů a domů ukáže nová mapa. Není zadarmo

Investice 15.02.2015 | 10:05 0 Komentářů

Mapa realizačních cen využívá i údaje o cenách z kupních smluv na katastrálních úřadech.

Skutečné ceny bytů a domů ukáže nová mapa. Není zadarmo

Praha – Od tohoto týdne mohou lidé využít novou aplikaci, díky níž zjistí, za jaké ceny se skutečně prodávají byty a rodinné domy. Dosud se zájemci orientují hlavně podle cen v inzerátech, které se ale od výsledné hodnoty transakce mnohdy liší.

Mapu realizačních cen připravovaly po několik let společnosti Hyposervis a Deloitte. Data čerpá z katastrálních úřadů, a to včetně údajů o cenách bytů a domů z kupních smluv. Projekt už funguje přibližně rok, ale dosud byl dostupný jen pro odbornou veřejnost.

„Základní odlišení od jakékoli jiné mapy spočívá v tom, že my dokážeme identifikovat přesnou transakci v přesném domě,“ říká ředitel Hyposervisu Milan Roček. Z mapy lze například zjistit, za kolik se v posledním roce prodaly vily v okolí té, kterou nedávno koupil prezidentův kancléř Vratislav Mynář v pražských Strašnicích – bylo to hned několik vil za ceny od osmi do 24 milionů korun.

Jména majitelů nemovitostí však tato cenová mapa nezobrazí. „Máme speciální program, který nám osobní údaje filtruje už na vstupu,“ říká Roček.

Všechna krajská města, další přibydou

Služba na adrese CenovaMapa.org nyní obsahuje údaje o zhruba 1,3 milionu nemovitostí ve vybraných lokalitách – vedle Prahy i v krajských městech. Jsou v ní k dohledání i údaje ze středočeských měst Benešov, Beroun, Kladno a Mladá Boleslav. Důvodem je podle Ročka to, že se v nich obchoduje s byty četněji než v jiných částech republiky. Slibuje, že další lokality časem přibydou.

Jeden výstup stojí 99 korun, jeho nákup přes internet funguje podobně jako v e-shopu. Odborná veřejnost má přístup k většímu množství dat a platí paušálem.

Databáze je aktualizována čtvrtletně. Informace o ceně se zatím dá zjistit u přibližně 120 tisíc nemovitostí. Autoři projektu totiž sbírají data o prodejích bytů od 1. prosince 2013. Transakce o prodejích před tímto datem nepůjde dohledat. Výjimkou jsou byty v developerských projektech, u nichž půjde vysledovat prodejní ceny až do poloviny 90. let.

Mapa pracuje pouze s daty o bytech a domech v osobním vlastnictví. Transakce s družstevními byty či privatizace obecních bytů, které katastr nemovitostí neeviduje, se tedy v aplikaci neobjeví.

Nepřesné rozdělení kategorií

Zatímco u bytů obsahuje mapa jak celkové ceny, tak hodnoty za metr čtvereční, u rodinných domů jen ceny celkové. Nepřesné může být srovnání cen bytů jedné kategorie ve vybrané lokalitě. Autoři totiž byty rozdělují do kategorií podle velikosti, kdy například třípokojový byt má 67 až 84 metrů čtverečních. Jenže u starších domů v pražských částech jako Staré Město, Vinohrady či Žižkov mají byty 2+1 typicky plochu 70 až 80 metrů čtverečních – v cenové mapě spadnou do „škatulky“ třípokojových.

„Z mého pohledu je takováto kategorizace chybou – řada bytů je autory cenové mapy přiřazena do špatné velikostní kategorie,“ říká Pavel Velebil z realitní kanceláře Tide Reality. Rozpětí plochy bytů v cenové mapě podle něho odpovídá spíše panelové výstavbě z dob socialismu a současné levné bytové výstavbě.

Roček argumentuje tím, že bylo třeba „vytvořit srovnávací kritérium toho, co očekává běžný člověk od dvoupokojového bytu“. Dále je třeba brát v úvahu také to, že z cenové mapy člověk nezjistí, zda byla v ceně prodaného bytu nová kuchyňská linka v hodnotě 200 tisíc, vestavěné skříně nebo sklep, nebo zda se jedná o byt před rekonstrukcí.

Cenových map rezidenčních nemovitostí je v tuzemsku několik. Za jednou z nich stojí například Asociace realitních kanceláří ČR. Tato mapa je však spíše orientační, ve vybrané lokalitě udává rozpětí průměrných cen, jež se liší například o deset tisíc korun na metr čtvereční. A nelze v ní dohledat ani transakční cenu v konkrétní nemovitosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.