CZK/€ 24.660 +0,26%

CZK/$ 23.004 -0,30%

CZK/£ 28.759 -0,86%

CZK/CHF 23.868 +0,07%

21. 01. 2022

0 komentářů

Skupina UCED významně posiluje svou pozici v energetice. Získala jednu z největších tepláren na biomasu

 

Energetická skupina UCED dokončila akvizici společnosti EC Biowatt, a. s., jedné z největších tepláren na biomasu v Česku. Nově vlastní ekologický provoz se dvěma biobloky v průmyslovém areálu ČKD Kutná Hora, a. s. UCED díky akvizici zvýší ročně objem distribuované elektřiny o hodnotu přesahující 56 GWh a distribuce tepla naroste o více než 100 TJ. 

„V areálu v Kutné Hoře už provozujeme vlastní lokální distribuční soustavu. Začleněním teplárny do našeho portfolia pokračujeme v posilování své pozice jednoho z významných distributorů energie v Česku,“ říká Richard Holešinský, investiční ředitel UCED. Provoz má tepelný výkon 23,5 MWh. Elektřinu a teplo získává kombinovanou formou z obilné a řepkové slámy. „Areál v Kutné Hoře chceme dále rozvíjet. V druhé polovině roku 2022 plánujeme spuštění elektrokotle. Uvažujeme také o začlenění kogeneračních jednotek, fotovoltaiky i bateriových systémů,“ doplňuje Holešinský.

Teplárna na biomasu společnosti EC Biowatt a. s. vyrábí energii bezodpadovou technologií, která nezatěžuje životní prostředí. Získaná energie je navíc v porovnání s plynem, zejména v poslední době, dramaticky výhodnější. Palivem energetického zdroje jsou kromě obilné a řepkové slámy cíleně pěstované energetické plodiny ve formě standardizovaných balíků od zemědělců z okolí. Výsledný certifikovaný produkt „popelák“ je hojně využíván jako velmi kvalitní hnojivo.

UCED zároveň upevňuje své postavení v oblasti decentrální energetiky. „Jdeme cestou automatizované moderní výroby. Kutnohorská teplárna bude zapojena do našeho technického i obchodního dispečinku. Ten nám zajistí dálkové řízení provozu i optimalizaci výroby. Do tohoto systému jsou prostupně zapojovány další distribuční soustavy UCED. Začleněna do něj bude i naše první virtuální elektrárna, kterou dokončujeme,“ vysvětluje Richard Holešinský.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Berkshire Hathaway – Buffettův stroj na peníze

Foto: Shutterstock Rostoucí úrokové sazby, rekordní inflace, narušené dodavatelské řetězce a nyní navíc obavy z ozbrojených konfliktů. Otazníků visících nad ekonomikou vskutku není málo a právě v takových chvílích nejvíce doceníme jednu z důležitých vlastností společnosti Berkshire – její stabilitu.

Text: redakce

07. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.