Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Skoro 50 % firem odcházejících do zahraničí míří do daňových rájů

Pomalu roste počet firem, které mají sídlo v daňových rájech. Za první pololetí letošního roku se počet takových firem zvýšil o 147 na 11 571.

Z daňových rájů je momentálně nejpopulárnější Kypr. Tam zamířilo celkem 54 firem. Údaje vyplívají z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (Čekia).  

Nejoblíbenější pro nové firmy byly Seychelské ostrovy, z nichž pochází 37 nových vlastníků. „Offshore společnost sídlící na Seychelách nemusí podávat daňové přiznání, nemusí vést auditované účetnictví a vedení akcií na majitele je přípustné. To dělá ze seychelských firem ideální strukturu pro anonymní kontrolu majetku. Očekávám, že zájem o Seychely a další podobné destinace výrazně vzroste, jakmile bude definitivně známý termín konce anonymních akcií na majitele v ČR,“ říká Michal Friedberger, specialista mezinárodního daňového plánování ze společnosti Akont.

Firmy láká hlavně to, že informace o vlastníkovi nelze, na rozdíl od České republiky, dohledat v obchodním rejstříku přístupném na internetu. Ani pátrání po vlastníkovi přímo v dané zemi nebývá úspěšné. „Offshore destinace požadují do obchodního rejstříku absolutní minimum informací. V řadě případů lze zjistit pouze název společnosti a adresu, na které sídlí,“ uvádí Michal Friedberger.

Zdroj: Tisková zpráva Čekia

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.