Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Škodě Auto klesl zisk téměř o čtvrtinu na 12 miliard korun

Investice 19.03.2014 | 06:57 0 Komentářů

Za poklesem zisku stojí vysoké investice do náběhu nových modelů i pokles odbytu na některých trzích, uvedli zástupci automobilky na výroční tiskové konferenci v Mladé Boleslavi.

Škodě Auto klesl zisk téměř o čtvrtinu na 12 miliard korun

Mladá Boleslav – Společnosti Škoda Auto loni klesl zisk po zdanění o 22,9 procenta na 11,8 miliardy korun. Na dani z příjmů odvede 2,1 miliardy korun. Tržby stouply o 2,2 procenta na 268,5 miliardy korun.

Za poklesem zisku stojí vysoké investice do náběhu nových modelů i pokles odbytu na některých trzích, uvedli zástupci automobilky na výroční tiskové konferenci v Mladé Boleslavi. Škoda loni představila osm nových nebo přepracovaných modelů.

Firma v roce 2013 investovala 19,6 miliardy korun, což je o sedm procent méně než v roce 2012.

Počet zaměstnanců klesl o procento

Škoda Auto loni dodala zákazníkům 920 800 vozů, což je o dvě procenta méně než předloni. V západní Evropě prodala téměř 370 tisíc aut, v Číně 227 tisíc. Nejprodávanějším modelem zůstala Octavia s téměř 360 tisíci kusy.

Počet zaměstnanců v tuzemských závodech mladoboleslavské Škodovky loni klesl o 1,2 procenta na 23 689 lidí. Nejvíce klesl stav personálu v závodu ve Vrchlabí – téměř o dvě stě.

Zástupci společnosti na pondělní konferenci odmítli upřesnit, kolik nových pracovních míst očekávají od zahájení výroby nového vozu, jehož „přidělení“ do továrny v Kvasinách oznámil v pátek koncern Volkswagen.

„Podstatné je, že se v současných podmínkách v Evropě tato investice uskuteční. Konkrétní čísla chceme zveřejnit později,“ řekl online deníku Aktuálně.cz Bohdan Wojnar, člen představenstva Škody zodpovědný za personální oblast.

Nový vůz – velké SUV?

Firma zatím nechce prozradit, jaký vůz se má v Kvasinách vyrábět. „Zatím to z konkurenčních důvodů nechceme zveřejňovat,“ říká předseda představenstva Škoda Auto Winfried Vahland. V médiích se už ale již dříve objevily informace, že půjde o velké SUV, tedy největší a nejluxusnější automobil značky. Podle některých zdrojů má pracovní název Snowman.

Škoda Auto rozšíří v létě modelovou řadu Octavie o tři nové varianty. Zřejmě v červnu začne nabízet vozy Octavia na zemní plyn a s vrcholnou výbavou verze Laurin & Klement, v srpnu pak přijde terénní provedení Scout. Na autosalonu v Ženevě Škoda prezentovala také svou designovou studii pětidveřového kupé VisionC. Pro modely Citigo, Rapid Spaceback a Yeti pak připravila sportovní provedení Monte Carlo, které už dříve uvedla pro model Fabia. V říjnu by měla Škoda na autosalonu v Paříži uvést novou generaci Fabie.

Do roku 2018 chce Škoda prodávat 1,5 milionu aut ročně. Letos by měla poprvé prodat přes milion vozů, výroba v Česku má překročit rekordních 600 000 aut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.