Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Škoda navrhla růst mezd o 2,8 %. Odboráři hrozí protesty

Investice 26.03.2015 | 09:07 0 Komentářů

První návrh vedení mladoboleslavské automobilky byl o dvě desetiny procentního bodu nižší. Odboráři původně chtěli navýšit platy o 6,5 procenta.

Škoda navrhla růst mezd o 2,8 %. Odboráři hrozí protesty

Mladá Boleslav – Automobilka Škoda Auto nabídla při posledním kole kolektivního vyjednávání s odbory nárůst mezd o 2,8 procenta. Odbory tento návrh odmítly. Na začátku vyjednávání požadovaly 6,5 procenta, nyní požadavek snížily, neuvedly ale o kolik.

Firma už s odbory vyjednala dohodu o flexikontech, vyplývá z dnešního vydání týdeníku odborů automobilky Škodovácký odborář. Zaměstnanci jsou připraveni k protestům.

Firma na začátku vyjednávání nabídla nárůst mezd o 2,6 procenta, nyní návrh zvýšila na 2,8 procenta. Odbory požadovaly nárůst tarifu o 6,5 procenta, poté podle odboráře svůj požadavek o něco snížily. „Přesto firma nepřišla s důstojnou nabídkou. Návrh zaměstnavatele je pro odbory Kovo nadále neakceptovatelný,“ uvádí týdeník.

Současná smlouva platí do konce března

Vyjednávání bude pokračovat v pondělí a v úterý. „Když nedojde ke kompromisu, bude odbory Kovo vyhlášeno blokační moratorium na deset dnů k přípravě protestu zaměstnanců před Pentagonem (v Mladé Boleslavi), v Kvasinách a ve Vrchlabí,“ uvedl týdeník.

Podle předsedy odborů Kovo Jaroslava Povšíka stále platí nabídka zaměstnanců, že se vzdají nárůstu mezd, pokud po nich nebude firma vyžadovat takzvaná flexikonta.

Zaměstnanci prostřednictvím flexikont někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby podle aktuální poptávky a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat. Podobný nástroj ke zvýšení flexibility se nyní chystá zavést také druhá středočeská automobilka TPCA v Kolíně. Odbory kvůli tomu zavedly stávkovou pohotovost.

Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích ve Škodě Auto je přibližně 34 000 korun, v TPCA je to kolem 30 000 korun. V kolínské automobilce nabídla firma nárůst tarifů o 500 korun, odbory chtějí přibližně o 1340 korun. Kolektivní smlouvy platí v obou závodech do konce března.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.