Pátek 23. července. Svátek má Libor.

Škoda Auto loni zvýšila provozní zisk o více než polovinu

Investice 12.03.2015 | 10:41 0 Komentářů

Mladoboleslavská automobilka dosáhla největšího meziročního růstu ze všech značek koncernu Volkswagen.

Škoda Auto loni zvýšila provozní zisk o více než polovinu

Berlín – Společnost Škoda Auto loni zvýšila provozní zisk o více než polovinu na 817 milionů eur (zhruba 22,3 miliardy korun). V tomto ukazateli tak meziročně rostla nejvíce ze všech značek koncernu Volkswagen.

Vyplývá to z výroční zprávy koncernu, kterou dnes Volkswagen zveřejnil na tiskové konferenci v Berlíně.

Provozní výsledek Škody stoupl oproti roku 2013 o 56,5 procenta. Tržby se meziročně zvýšily o 13,9 procenta na 11,8 miliardy eur. Poměr mezi tržbami a provozním ziskem dosáhl v roce 2014 sedmi procent, což je meziroční zlepšení o 1,9 procenta.

Celý koncern Volkswagen loni zvýšil provozní zisk o 8,8 procenta na rekordních 12,7 miliardy eur (zhruba 348,6 miliardy korun). Tržby přitom rostly jen mírně – o 2,8 procenta na 202 miliardy eur.

Nejziskovější značkou koncernu je Audi s provozním ziskem 5,1 miliardy eur. Následují Porsche (2,17 miliardy eur) a Volkswagen (2,5 miliardy – meziroční zhoršení o 14,4 procenta).

V červených číslech nadále zůstává španělská značka Seat se ztrátou 127 milionů eur, což je nicméně o 16,3 procenta lepší výsledek než předloni. Pomohlo i zvýšení prodeje o desetinu.

Volkswagen nyní čeká období hledání úspor. Podle informací týdeníku Spiegel například chystaná nová generace Volkswagenu Polo poprvé ve své historii nedostane třídveřovou karosérii a bude se vyrábět jen jako pětidveřový hatchback. Mračna se prý stahují také nad vozem Beetle, Scirocco, či dokonce trojicí miniaut z Bratislavy.

Přesto ještě letos chystá představení 50 novinek. Velkou modelovou ofenzívu chystá například v USA, kde hodlá zaujmout novými velkými vozy z kategorie SUV.

Vývojoví pracovníci koncernu Volkswagen, kterých je po celém světě téměř 50 tisíc, připravují podle předsedy představenstva Martina Winterkorna řadu nových technologií. „Například nové Audi A8 bude schopné jízdy bez zásahu řidiče až do rychlosti 60 kilometrů za hodinu, později se tato hranice posnune až na 140 kilometrů za hodinu,“ uvedl Winterkorn na výroční tiskové konferenci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.