Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Sklady v Česku se už zase plní. Začne stoupat i nájemné

Investice 12.04.2010 | 12:06 0 Komentářů

Zájem o skladovací plochy mají především firmy z automobilového a elektrotechnického průmyslu

Praha – Ještě v první polovině loňského roku byl trh průmyslových a logistických nemovitostí vůbec nejhůře postiženým segmentem trhu komerčních realit. Přesně rok poté je situace opačná – zatímco kancelářské prostory marně čekají na oživení poptávky, kdysi prázdné sklady se pravděpodobně zaplní již do konce roku.
Jednoznačně to dokládá analýza mezinárodní poradenské společnosti Colliers International. Z ní vyplývá, že jen v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhla nájemní aktivita 152 000 m2. To představuje v meziročním srovnání nárůst o téměř 77 %. Poptávka přitom přichází zejména ze sektorů automobilového průmyslu a spotřební elektroniky. Takovou situaci zažilo Česko v dobách největšího ekonomického růstu.
„Také se potvrzuje trend, který jsme zaznamenali již v druhé půlce loňského roku – poptávka přichází od firem, které sem přesouvají výrobu i logistické kapacity z jiných trhů, především ze západní Evropy,“ říká Karel Stránský, řídící partner Colliers International a šéf průmyslové divize.
Dá se očekávat pomalý růst nájemného 
Z dat Colliers dále vyplývá, že tato poptávka roste nepřetržitě již od druhého čtvrtletí loňského roku. Sklady, které ještě loni zely prázdnotou, se postupně zaplňují. „Aktuálně se neobsazenost pohybuje mezi 17 a 18 %, trh se tedy vrátil někam na úroveň druhé poloviny roku 2008,“ přibližuje Stránský.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.