Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Skanska vyhrála tendr na jeden úsek D1. Italové jsou ze hry

Investice 20.02.2015 | 10:44 0 Komentářů

Italská společnost Serenissima construzioni předložila nejlevnější nabídky, ŘSD ji ale vyřadilo, protože nedodala jednu z příloh. Firma je připravena se bránit i u soudu.

Skanska vyhrála tendr na jeden úsek D1. Italové jsou ze hry

Praha – Dálnici D1 mezi Ostrovačicemi a Kývalkou zmodernizuje společnost Skanska. V zakázce na opravu zhruba čtyřkilometrového úseku zvítězila s cenou 452 milionů korun. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Vítěze tendru doporučila výběrová komise poté, co vyloučila nejlevnější nabídku italské společnosti Serenissima construzioni. Proti rozhodnutí ŘSD se mohou neúspěšní uchazeči odvolat.

„Serenissima construzioni ve své nabídce nepředložila přílohu C soupisu prací stavby ‚Seznamy hodinových sazeb a cen materiálů, profesí a strojů‘, která je nedílnou součástí soupisu prací stavby,“ uvedlo ŘSD jako důvod vyloučení italské stavební firmy. Tu ŘSD vyloučilo i v případě dalšího z tendrů na modernizaci D1, úseku mezi Hvězdonicemi a Ostředkem, ve kterém zvítězilo konsorcium tvořené společnostmi Metrostav, Swietelski a Hochtief.

Neposkytnutím přílohy sloužící pro budoucí výpočet ceny víceprací by byla podle ŘSD italská společnost zvýhodněná proti ostatním uchazečům, kteří materiál dodali. Ta ale s vyřazením z tendrů nesouhlasí a chystá se proti rozhodnutí ŘSD podat námitku a případně je ochotná spor řešit i soudně, uvedly dnešní Hospodářské noviny. Podle ní pravidla tendru umožňovala dodání této přílohy dodatečně.

Modernizace úseku mezi Ostrovačicemi a Kývalkou je jedním ze tří, které chce ŘSD v letošním roce začít stavět. V plánu je rovněž modernizace dálničních úseků Měřín – Valašské Meziříčí a Ostrovačice – Kývalka. Pokračovat budou rovněž zpožděné stavby na úsecích Větrný Jeníkov – Jihlava a Lhotka – Velká Bíteš, které nebyly dokončeny v loňském roce.

Hodnotu projektu na modernizaci zhruba pětikilometrového úseku Hvězdonice – Ostředek odhadovalo ŘSD při zadání stavební zakázky na necelých 580 milionů korun. Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun. Stavba je rozdělená na 21 úseků, které se mají modernizovat postupně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.