Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Sjezd německé SPD rozhodne o dalším pohybu eura…

Investice 19.01.2018 | 10:25 0 Komentářů

Euro opět stočí pozornost do Německa. Po výrazných ziscích z posledních týdnů ho tento víkend bude velmi zajímat výsledek sjezdu německých socialistů (SPD). Jde o hodně. Pokud dají delegáti zelenou vládní spolupráci s CDU/CSU, rozběhnou se detailní jednání a vše bude směřovat k pokračování vlády Angely Merkelové.

Pokud delegáti řeknou “ne”, má německá kancléřka velký problém a v největší evropské ekonomice budou na spadnutí nové volby. To by se bezesporu na euru podepsalo negativně, zvlášť v předvečer italských voleb naplánovaných na začátek března.

V této fázi oživení ale německý růst vypadá velice robustně a nevěříme, že by eventuální politická nejistota dokázala zchladit dobře rozjetou německou “lokomotivu”. Tu pohání především spotřeba domácností, které se daří přesto, že v druhé polovině roku zvolnilo tempo růstu mezd a nezaměstnanost již nijak výrazně neklesá.

Čím to je? Nedostatek lidí především v německém průmyslu vede k tomu, že se podniky poohlíží v zahraničí a lákají zaměstnance ze Španělska z Itálie nebo z dalších koutů EU.

Počet zaměstnaných Němců se zvýšil skoro o milion

Migrace především z ostatních koutů EU (zatím ne ze zemí třetího světa) podporuje rychlý růst počtu zaměstnaných osob i ve chvíli, kdy je nezaměstnanost na historických minimech a nemá moc kam klesat. Za poslední rok se zvýšil počet zaměstnaných Němců skoro o milion nad 44 milionů osob. Tolik lidí ještě v Německu nikdy zaměstnáno nebylo.

Takto načrtnutý příběh vypadá na první pohled krásně, dokud si neuvědomíte jednu smutnou věc. Bez silných přírůstků obyvatel by byl německý růst naopak velice slabý – produktivita roste velice pomalu a poslední dobré roky nejsou výjimkou. To nevěští nic dobrého pro období, kdy začne německá společnost rychleji stárnout…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.