Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Sítě čerpacích stanic se od revoluce znatelně změnily

Investice 14.10.2019 | 10:00 0 Komentářů

Sítě čerpacích stanic se od revoluce znatelně změnily. O proměnách českého trhu s pohonnými hmotami promluvil člen České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) Václav Loula.

Loula hodnotí podmínky před rokem 1989 a nyní. Přiznává, že v bývalém Československu figurovala pouze Benzina a trhu chyběla konkurence. Zatímco Benzina disponovala 730 veřejnými čerpacími stanicemi, nyní jich u nás najdeme přes 4 000. Největší rozsah benzínek zaznamenala větší města a také dálnice D1.

Benzina (dnes spadající do holdingu Unipetrol) nadále drží v tuzemsku primát. Vlastní na 413 čerpacích stanic. Druhé místo zaujímá maďarský koncern MOL s 304 pumpami. Změnil se také systém dodávek. Socialistické poukázky nahradily všemožné zákaznické karty.

Změnu zaznamenala i skladba benzínu. Předrevoluční nejprodávanější Special 91 nahradil bezolovnatý Natural 95. Do skladby nafty i benzínu také začaly promlouvat ekologické aspekty. V současnosti se setkáme s bezolovnatým a bezsirným benzínem s přídavkem biolíhu pro snížení emisí.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.