Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Síť čerpacích stanic Agip v Česku koupí maďarský MOL

Investice 23.04.2014 | 07:35 0 Komentářů

Maďarský holding v Česku zatím vlastní 125 čerpacích stanic Pap Oil, nyní se stane dvojkou na českém trhu.

Síť čerpacích stanic Agip v Česku koupí maďarský MOL

Praha – Obchod roku na českém maloobchodním trhu s pohonnými hmotami je téměř hotov. Maďarský ropný holding MOL získá od italské společnosti ENI její českou síť 124 čerpacích stanic Agip. Koncern ovládaný maďarským státem se tak po firmě Benzina stane dvojkou zdejšího trhu.

Informaci o podpisu smlouvy mezi oběma společnostmi potvrdilo Hospodářským novinám několik na sobě nezávislých zdrojů. Mluvčí MOL Tamás Berzi nicméně uvedl, že spekulace nekomentují.

Maďarský holding už v Česku vlastní 125 benzinek značky Pap Oil a prostřednictvím dceřiné společnosti také 24 čerpacích stanic Slovnaft. Po získání Agipu se s téměř třemi stovkami pump stane největším konkurentem Benziny, která jich v Česku provozuje necelých 340, a patří jí tak přibližně desetina trhu.

O odchodu z českého trhu uvažovali Italové delší dobu. Jejich zdejší pumpy Agip jsou totiž ztrátové a zisk firmě nepřináší ani třetinový podíl v České rafinérské, kterou vlastní dohromady s polským PKN Orlen. Také tento podíl chtějí Italové prodat, předkupní právo na něj má právě Orlen.

I ten o pumpy Agip usiloval: chtěl jimi posílit Benzinu, kterou ovládá přes skupinu Unipetrol. Polákům tak utekla šance, jak významně zlepšit svoji pozici na maloobchodním trhu pohonných hmot a zároveň plně ovládnout české rafinerie. Orlen totiž také jedná s českým státem o spojení státních ropných podniků Čepro a Mero s Českou rafinérskou. V tomto novém petroholdingu si Poláci přejí držet kontrolní podíl.

Agip Česká republika působí na tuzemském trhu od roku 1991, v roce 2010 se společnost přejmenovala na Eni Česká republika. Vlastní ji skupina Eni. Firma MOL je vlastníkem slovenské společnosti Slovnaft.

Podrobnosti čtěte ve středečních Hospodářských novinách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.