Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Silvio Berlusconi je na hraně pádu. Jak bude vypadat Itálie po Berlusconim

Ikona italské politické scény Silvio Berlusconi je na hraně pádu. Včera sice protlačil dolní komorou parlamentu závěrečný účet z minulého roku, který je nutnou podmínkou pro projednání rozpočtu na rok 2011, ale stalo se tak ale jenom díky absenci celé opozice a řady poslanců z vlastní koalice. Zákon tak protlačil 308 hlasy (z celkových 630) a v klíčové dolní komoře evidentně ztratil podporu. Netrvalo dlouho a po dohodě s prezidentem slíbil odstoupit hned poté, co se projedná rozpočet na rok 2012. Co tedy v třetí největší ekonomice eurozóny čekat dál? (Komentář ČSOB)

Rozpočet (respektive zákon o finanční stabilitě) pravděpodobně neprojde parlamentem do konce listopadu. Mezi tím budou probíhat bouřlivá jednání ohledně dalšího politického uspořádání země. Pravděpodobně nejméně šťastnou variantou by byly předčasné volby. Současné rozložení sil by mohlo zemi lehce dovést k patové situaci – různé většiny v dolní a horní komoře parlamentu. Itálie přitom potřebuje hrát rychlou a efektivní hru.

Trhům již prakticky došla trpělivost a Italové budou muset na začátku roku 2012 refinancovat dluhopisy za 80 mld. eur. I proto bude chtít italský prezident pravděpodobně hledat řešení bez předčasných voleb. Vláda národní jednoty zatím vypadá kvůli odporu Berlusconiho hodně nereálně a pravděpodobnější nakonec může být nová pravo-středová koalice s novým premiérem.


Cesta k ní ale nemusí být vůbec jednoduchá. Optimismus trhů z rezignace nedůvěryhodného Berlusconiho tak může vyprchat rychle jako bublinky ze šampaňského. V tomto světle bude nesmírně důležité sledovat měnící se postoj ECB, která v posledních týdnech odmítala bránit italský dluh. Pravděpodobně čeká, až Italové pokročí vpřed se slibovanými reformami, ale o tom se dá jen spekulovat, protože ECB své mimořádné intevrvence nikomu nevysvětluje. I když je postoj ECB pochopitelný, s italskými výnosy poblíž 7% je netransparentní politika (ne)intervencí hrou s ohněm.

Další růst napětí na italských trzích v tuto chvíli již nikdo jiný kromě ECB zastavit nedokáže. Od jisté chvíle se panika šíří jako perpetum mobile bez potřeby nových negativních impulsů. To potvrzuje i dnešní rozhodnutí mezinárodního depozitáře Clearnet zvýšit požadované zálohy za používání italských dluhopisů v repo-operacích.

Jan Bureš, Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.