CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

28. 03. 2011

0 komentářů

Silný návrat komodit

 


 

Nejvíce v tomto týdnu získali ty, co minule nejvíce ztratily. Pozornost se nyní soustředí na případné výpadky dodávek v důsledku geopolitické nejistoty. Vojenské akce v Libyi se stupňují a spolu s dalšími nepokoji v regionu vábí kupce ropy. Obavy z rostoucí radiace spolu s následným šokem po japonském zemětřesení způsobují hlavní problémy a brání obnově, na niž se náklady odhadují na 25 miliard yenů (309 miliard USD).

V Evropě se do čela vrátila dluhová krize. Portugalská vláda odstoupila poté, co se jí nepodařilo snížit rozpočtový deficit. Je velmi pravděpodobné, že Portugalsko v následujících dnech požádá o mezinárodní pomoc. Další střednědobé riziko se skrývá v bankovním sektoru, Moody’s může snížit rating až 30 španělským bankám.

Index DJ-UBS, ktarý sleduje 19 komodit a vždy po 1/3 připadá na hlavní sektory jako energetika, kovy a zemědělství, přidal za minulý týden 3%.

Stříbro překonává zlato – už zase

Stříbro se zvedlo ze svého minima v minulém týdnu, přidalo 12% a dosáhlo 31 letého maxima. Investoři se poté, co se ze stříbra stáhli do alternativních investic v obavách o další vývoj v Libyi a z dalšího vývoje evropské dluhové krize, vrátili v plné síle. Zlato na druhé straně prorazilo na nové území jen velmi neochotně a po každé rally se objevují prodávající. Pokud vezmeme v úvahu silnou výkonnost stříbra a celkovou nejistotu, která je na trhu stále přítomná, dočkáme se pravděpodobně novým maxim.

Silný růst ceny ropy i přes pokles japonské poptávky

Cena ropy WTI minulý týden také prudce vzrostla, protože dodávky z Libyi jsou stále mimo hru. Na trhu stále přetrvávají pohybnosti, zda Saúdská Arábie dokáže tento výpadek nahradit a navíc hrají ve prospěch kvalitnější severomořské ropy Brent. Saúdská ropa je těžší a méně kvalitní. Pokles poptávky ze strany japonských rafinerií o 1,3 milionu barelů denně nestál trhu téměř za pozornost.

REKLAMA

V důsledku posledních událostí jsme zatím neviděli celkový pokles poptávky a ekonomové stále očekávají synchronizovaný růst na rozvíjejících se i rozvinutých trzích, což by mělo v dalších měsících podporovat cenu. To je také důvod, proč různé průzkumy mezi investory nadále staví energetický sektor jako jedničku pro rok 2011.

Během posledního poklesu o 10 dolarů jsme mezi hedgeovými fondy a velkými investory viděli jen mírný pokles v počtu spekulativních dlouhých pozic na ropě WTI, což naznačuje, že ve vzduchu je něco víc než jen silný býčí pohled na celý energetický sektor.

Americké zásoby rostou jíž třetí týden v řadě a celková poptávka rostla o 19,3 milionu barelů denně. Tvoří tak již 21% světové spotřeby. Spotřeba benzínu přidala 2,8% na 9,07 mbd a zjevně nevykazuje známky zpomalení navzdory tomu, že průměrná cena je o 28% vyšší než v roce 2010.

Zrniny se po spekulativním poklesu opět vrátily výše

Zemědělský sektor, který měl za sebou nejhorší propad, se minulý týden ukázal jako nejsilnější, když tento sektor v rámci indexu DJ_UBS přidal 8%, zejména díky kukuřici a rýži. Proč předtím kukuřice ztratila 18%, když se z pohledu úrody nabízí silný fundamentální výhled?

REKLAMA

Většinu poklesu měly na svědomí spekulativní dlouhé pozice, které se na trhu vytvořily v uplynulých šesti měsících. Předminulý týden došlo k redukci 69 000 lotů a od začátku února poklesly celkové pozice o 232 000 lotů, když na trh přišly lepší zprávy ohledně očekávané úrody. To jen zdůraznilo rizika splasknutí spekulativního vývoje, který by investoři při rozhodování o alokaci měli vždy brát v úvahu.

Směr dalšího vývoje udá report o plánové setbě

Posledního března bude zveřejněn report Americké ministerstva zemědělství, který ukáže záměry farmářů, co zasít. Tato zpráva představuje první výhled na úrodu 2010/2011. Očekává se, že rozdělení půdy pro jednotlivé plodiny půjde ve prospěch kukuřice a sojových bobů, protože tyto dvě jsou díky rostoucím cenám ziskovější.

Ceně pšenice se po 30% poklesu nedaří dostat se zpět vzhůru. Potravinová a zemědělská organizace Spojených národů čeká, že produkce v roce 2011 bude o 3,4% vyšší než loni. Za tím stojí hlavně 33% nárůst ruské produkce, jak se země vzpamatovává z loňského sucha.

Ole S. Hansen, Senior Manager

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *