Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Silná německá poptávka na obzoru…

Makro 27.03.2012 | 09:10 0 Komentářů

Pohlednice z Německa je po včerejším výsledku indexu Ifo zase o něco veselejší. Ostře sledovaný barometr německé ekonomiky se zlepšil pátý měsíc v řadě a je na nejvyšších úrovních od léta 2011. To je v ostrém kontrastu s výsledkem podnikatelské nálady (PMI), která minulý týden překvapila druhým poklesem v řadě (komentář ČSOB).

Naše analýzy nicméně ukazují, že Ifo má lepší vazbu na německý hospodářský růst než PMI, a proto mu věříme více – časová řada indexu PMI je kratší a je založená na výrazně menším vzorku firem. Index Ifo současně více odráží stav celé německé ekonomiky, zatímco PMI jsou zaměřené více na exportní sektor. Z toho lze  usuzovat na trend posilování domácí a slábnutí zahraniční poptávky. Potvrzují to i výborné výsledky nálady v maloobchodu a současné propady zahraničních objednávek.

Posilující domácí poptávka je rozhodně pozitivní. Německo potřebuje rostoucí domácí trh, aby pokryl výraznější propady poptávky z jihu Evropy v dalším průběhu roku – řada italských reforem začne svazovat jih Evropy až v druhé polovině roku. A současně periferie eurozóny v časech tvrdých soukromých a veřejných úspor ocení rostoucí německý trh, jako potenciální cíl pro své vývozy. Německé poptávce by měla pomáhat také poslední peněžní mega-injekce z ECB. Zhruba bilión eur, které přitekly na účty bank v posledních třech měsících, prozatím zklidnilo napětí ve finančním sektoru, ale nové peníze ještě nejsou úplně znát v reálné ekonomice… Především v Německu přitom nové peníze mohou zlepšit dostupnost úvěrů a podpořit domácí spotřebu. Němcům také může pomoci dobře rozjetá americká ekonomika a ochota Fedu držet měnové kohouty dál naplno otevřené. Přes slabou poptávku z jihu Evropy (a dočasně i z Číny) by se tedy Němcům mělo dařit opatrně zrychlovat. To je dobrá zpráva také pro Česko, ostatně index Ifo je součástí našeho předstihového indikátoru pro českou ekonomiku…

Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.