CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

15. 10. 2019

0 komentářů

Silná libra budí falešné naděje

 

Indikátory britské ekonomiky jsou na podobné úrovni jako před krizí v 90. letech. Investoři se sice aktuálně těší z dalšího možného odkladu brexitu a posilující libry, ale momentální stav je pouze dočasný. 

Situace v britské ekonomice nyní připomíná období před recesí z roku 1990 až 1992. Nasvědčuje tomu úvěrová aktivita v Británii, která již dva roky klesá. Podniky a domácnosti mají tak méně peněz na výdaje a investice.

Zatímco počátkem 90. let byly důvodem vysoké úrokové sazby, vysoký kurz libry a pád realitního trhu, tentokrát je spouštěčem brexit. Ekonomice hrozí krize i přesto, že sazby jsou nyní nízké a kurz libry k dolaru je podhodnocený o 23 %. Ani ceny nemovitostí v Británii nejsou vysoko. Firemní investice přesto klesají již pět čtvrtletí za sebou.

Riziko recese ještě více zvyšuje hromadění zásob firem a domácností před očekávaným termínem brexitu. To uměle nadhodnocuje statistiky před vystoupením z unie a přináší s sebou riziko splasknutí ekonomiky po odchodu z EU.

Co lze očekávat:

REKLAMA

  • Termín brexitu se znovu posune. Mělo by k tomu dojít nejpozději 19. října.
  • Předčasné parlamentní volby v zemi by se mohly uskutečnit do pěti týdnů, tedy koncem listopadu nebo začátkem prosince.
  • Favoritem voleb zůstává Konzervativní strana. Nelze však vyloučit ani širokou koalici složenou z labouristů, Liberálních demokratů a proevropské Skotské národní strany.

Při britské libře vidíme stále silný vliv spekulantů. Většina z nich uzavírá sázky na pokles kurzu. Od druhé poloviny září však má libra novou naději dalšího posunutí termínu brexitu a proto dále posiluje. Pokud se tato alternativa opravdu potvrdí, libra může ještě dále růst. Dlouhodobý výhled je však stále ponurý. Kromě nejistoty brexitu jsou tu totiž i nepříznivé fundamenty, jako negativní vývoj zahraničních investic a běžného účtu platební bilance. Čekáme tedy, že libra k dolaru by mohla brzy opět testovat kurz 1,21 a euro k libře hodnotu 0,93.

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

brexit

Brexit: Never ending story

Zdroj: Pixabay.com Brexit přináší obtíže řadě mezinárodně působících firem, dopady můžeme pocítit i u nás. Smlouva je navíc stále předmětem sporů. Aktuálně jde opět o Severní Irsko.

Text: Karel Pučelík

26. 07. 2021

Hledání pobrexitové Británie

Zdroj: pixabay.com Minulý týden médii proběhla zpráva, že Britové i Francouzi chtějí své rybáře podpořit přítomností vojenských plavidel. Důsledky brexitu se v celém Spojeném království také projevily i při uplynulém „supervolebním čtvrtku“.

Text: Karel Pučelík

12. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.