Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Signál v tunelu metra zatím nebude. Operátoři otálejí

Investice 27.03.2015 | 15:32 0 Komentářů

Signál v tunelu prodloužené trasy pražského metra A měl být už od 6. dubna. Operátoři ale zatím nepodepsali smlouvu.

Signál v tunelu metra zatím nebude. Operátoři otálejí

Praha – Prodloužení zelené linky pražského metra do Nemocnice Motol mělo být první trasou, kde lidé budou moci telefonovat i za jízdy přímo z tunelu. Mezistaniční úseky měly být mobilním signálem pokryty už od 6. dubna, kdy se nové stanice otevřou. Operátoři ale smlouvu s dopravním podnikem, která byla před podpisem, zatím neuzavřeli.

Ještě v polovině února generální ředitel dopravního podniku tvrdil, že se s operátory dohodli na obchodní stránce. Dopravní podnik se sdružením Metro, které zastřešuje mobilní operátory T-mobile, O2 a Vodafone, vyjednal, že veškeré investiční náklady na zajištění signálu zaplatí oni. Investice má činit 12 milionů korun. Tomu se operátoři v minulosti bránili, v únoru ale kývli.

„Nakonec došlo s operátory ke shodě a akceptování podmínek, které dopravní podnik navrhl už v loňském roce. V tuto chvíli je smlouva se zapracovanými připomínkami u sdružení operátorů. Jak rychle dojde k podpisu smlouvy a instalaci kabelů, záleží nyní na samotném sdružení operátorů,“ řekl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Podle dohody by měli zároveň operátoři platit nájem 80 tisíc korun ročně za každý úsek – celkem tedy 320 tisíc korun za rok.

„Jednání o smlouvě zahrnující pokrytí tunelů jsou v závěrečné fázi. Hlavním důvodem zdržení byl odlišný pohled operátorů a dopravního podniku na podmínky pronájmu prostorů metra,“ říká k tomu mluvčí sdružení Metro Kateřina Mikšovská. Kdy se na smlouvě dohodnou, by mělo být jasné v úterý. 

Od 6. dubna tak bude signál zatím jen ve stanicích. „Kromě signálu 2G budou stanice pokryty také signálem 3G a 4G, tedy rychlými daty,“ dodala Mikšovská. 

Sdružení Metro má zájem o zavedení signálu do všech úseků podzemní dráhy. Operátoři měli s dopravním podnikem začít jednat ve chvíli, kdy se dohodnou na pokrytí tunelů na novém úseku metra A.

Zavedení signálu do všech tunelů a stanic pražského metra by vyšlo na stovky milionů korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.