Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Sezónnost zvýšila lednovou nezaměstnanost na 3,3 %

Makro 08.02.2019 | 11:49 0 Komentářů

Míra nezaměstnanosti se v lednu zvýšila z prosincových 3,1 % na 3,3 %. Počet nezaměstnaných vzrostl z 231,5 tisíce na 245,1 tisíce osob, zároveň se ale zvýšil i počet volných míst z 324,4 tisíce na 331,5 tisíce.

„Počet volných míst nadále převyšuje počet nezaměstnaných – kdokoliv by chtěl najít místo, tak teoreticky může. Míra nezaměstnanosti je tedy fakticky nejspíš záporná, v ČR totiž nežije dost práceschopných lidí pro všechna vytvořená místa – a problém nemohou vyřešit ani dovezení pracovníci ze zahraničí,“ uvedl Michal Špaček, portfolio manažer NN Investment Partners.

Meziročně došlo k poklesu počtu nezaměstnaných o 44,2 tisíc.Právě úbytek volných pracovních míst je poměrně spolehlivým ukazatelem negativního vývoje v ekonomice a k němu, navzdory zpomalení české ekonomiky, zatím rozhodně nedochází,“ uvedl Miroslav Novák, analytik Akcenta.

Nárůst nezaměstnanosti v lednu není žádným překvapením, protože se odehrává pravidelně a bez ohledu na ekonomický cyklus. „Ať je ekonomika v recesi nebo roste, v lednu se na úřady práce hlásí lidé, kterým skončily brigády, dočasné úvazky nebo byli propuštěni po organizačních změnách ve firmách. S rozběhem sezónních prací se řady nezaměstnaných začnou opět ztenčovat a míra nezaměstnanosti se opět vrátí pod hranici tří procent,“ vysvětluje Petr Dufek z ČSOB.

„Od letošního roku již žádný výraznější pokles nezaměstnanosti očekávat nelze a v souhrnu za celý letošní rok se podíl nezaměstnaných osob bude nacházet zhruba na úrovni 3 %. Pozvolna se zastaví i růst nabídky volných pracovních míst, když v průběhu roku může následně dojít k jejich mírné redukci. Žádný dramatický úbytek volných pracovních míst jako ve druhé polovině roku 2008 a první polovině roku 2009 však rozhodně neočekávám,“ dodal Miroslav Novák.

„Míru nezaměstnanosti i počet nezaměstnaných letos čeká pohyb vzhůru (a počet volných míst naopak pohyb dolů). Chcete-li změnit místo, nejspíš byste se změnou neměli otálet,“ dodal Michal Špaček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.