CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

31. 01. 2020

0 komentářů

Server Rizikovedluhopisy.cz otestoval novou metodiku MF pro výpočet skóre rizikovosti emitentů. Výsledky jsou alarmující!

 


 

V Praze, dne 31. 1. – MF představilo novou metodiku Scorecard korporátních dluhopisů pro drobné a nezkušené investory. Server Rizikovedluhopisy.cz ji otestoval na celkem čtyřech emitentech s platným dluhopisovým prospektem vydaným od počátku roku. Dle zjištěných výsledků je patrné, že při investování do korporátních musejí investoři velmi obezřetní.

Server Rizikovedluhopisy.cz otestoval na celkem 4 společnostech, které v roce 2020 obdržely prospekt od ČNB, novou metodiku ministerstva financí k posouzení rizikovosti dluhopisů bez ratingu. Využil k tomu tzv. kalkulačky skóre, kterou ministerstvo spolu s dokumentem zveřejnilo. Dvě z firem – Garanční systém finančního trhu a HELSKE SUSTAINED HPC a.s. jsou držitelkami základního prospektu, zatímco IVORY ENERGY a.s. a PARTNERS FINANCIAL SERVICE a.s. disponují tzv. unijním prospektem pro růst, jenž je zjednodušenou formou dluhopisového prospektu, určenou pro drobnější emitenty.

Ze srovnání nejlépe vyšla společnost PARTNERS FINANCIAL SERVICE a.s. emitující dluhopisy o objemu 150 mil. Kč, která dosáhla skóre 8,5 z celkových 19 bodů a spadá tak do kategorie „středně konzervativní investice spojená se středně vysokým rizikem“. Druhá skončila společnost IVORY ENERGY a.s. se svojí stamilionovou emisí. Společnost dosáhla skóre 5 bodů, tedy „spekulativní investice spojená s vyšším rizikem. Společnost v budoucnu může čelit nepříznivým vlivům a neschopnosti dostát svým závazkům.“ Firma však vykázala záporný hospodářský výsledek. Garanční systém finančního trhu s maximálním objemem nesplacených dluhopisů 100 mil. Kč bohužel nebylo možno posoudit. I přes zveřejněné hospodářské výsledky a další pozitivní hodnoty totiž společnost nevykázala žádné tržby zboží, výrobků ani služeb. Kalkulátor skóre pak při vkládání nuly zobrazoval chybovou hlášku. Jako potenciálně nejproblémovější se ukázala společnost HELSKE SUSTAINED HPC a.s. účelově založená v říjnu 2019 pro vydávání dluhopisů. Získané finanční prostředky hodlá investovat do výstavby sítě domovů sociálních služeb pro seniory. V rámci pětiletého dluhopisového programu je přitom oprávněna emitovat až do výše 1,4 mld. korun. Pro absenci finančních výkazů a relevantních údajů o hospodaření však nebylo možné skóre u této společnosti spočítat.

Z celkem 4 společností tedy dosáhla uspokojivého výsledku pouze jedna. Na nejvyšší skóre, definované jako „poměrně konzervativní investice s nízkým rizikem“ pak žádná. Přínos metodiky je však nesporný. Poukazuje totiž na skutečnost, jak nesmírně rizikové je prostředí investic do korporátních dluhopisů, které je určeno pouze zkušeným investorům.

Případů prašivých dluhopisů přibývá

REKLAMA

Aktuálně největším případem, ve kterém až tisíce investorů s největší pravděpodobností přijdou o stovky milionů, je společnost EMTC – Czech a.s.podnikatele Tomáše Bárty, která ještě v první polovině loňského roku emitovala dluhopisy na vývoj výukové mobilní aplikace pro děti. Nyní nesplácí a je proti ní vedeno insolvenční řízení. Společnosti přitom také pravidelně nezveřejňovala účetní výkazy nebo jen s velkým zpožděním tak, že investoři v rozhodný okamžik neměli možnost objektivně posoudit rizikovost investice. Investorům tak chyběly důležité informace, které by ukázaly, že celá skupina EMTC směřuje ke krachu.

Zdroj: Rizikovedluhopisy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do korporátních dluhopisů

Kdy zvážit investování do korporátních dluhopisů

Korporátní dluhopisy jsou investicí spíše z rizikovějšího spektra. Jsou to dluhopisy vydávané právnickou osobou, které představují půjčku emitenta od investora. Dluhopisy se vydávají na pevnou dobu. Jsou likvidní a je možné je prodat i před splatností a nabízí často úrok mezi 5 % až 10 %. Na […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 06. 2022

ATIT: Problém s toxickými dluhopisy

Kámen úrazu toxických dluhopisů? Investoři se málo zajímají

Nezkušení investoři mají dle odhadů AKAT (Asociace pro kapitálový trh) v „prašivých“ bondech několik desítek miliard korun. Své peníze už v kauzách jako EMTC, skupina Arca nebo Pietro Filipi zřejmě nikdy neuvidí. O tom, co je u korporátních dluhopisů kámen úrazu a jak se má retailový investor na […]

Text: Veronika Hejná

04. 03. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *