Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Sentiment českého průmyslu se v září již nezhoršil, ale zůstává stále slabý

Makro 01.10.2019 | 14:08 0 Komentářů

Český index nákupních manažerů ve výrobě zůstal na srpnové úrovni 44,9 bodů. Sentiment českých průmyslníků se přestal zhoršovat a stabilizoval se nicméně na velmi nízké úrovni z doby před globální finanční krizí. Bohužel je již 10. měsíc pod úrovní 50 bodů, což stále odpovídá poklesu průmyslové výroby.

Současné úrovni indexu nákupních manažerů by odpovídal jednociferný pokles české průmyslové produkce. Ta zatím setrvalejšímu poklesu odolává. Zasloužilo se o to zahájení výroby nových modelů aut. Jak dlouho vzhledem ke klesající globální poptávce ale růst výroby automobilového sektoru, než se nasytí neuspokojená poptávka, je ve hvězdách. Vzhledem k očekávánému poklesu globální ekonomiky předpokládáme, že už v průběhu příštího roku.

Ačkoliv současné nízké hodnoty indexu PMI možná až příliš zohledňují rizika a nejistoty, které průmysl tíží, konkrétně neřízený brexit, obchodní války D. Trumpa či riziko konfliktu na Blízkém východě, detaily z průzkumu mezi manažery ale mnoho důvodů k optimismu nadávají. Podmínky v průmyslu, objem výroby i zakázek sice klesá dle průzkumu pomaleji, ale firmy škrtají volná pracovní místa tempem, který vyvolává vzpomínky na propad ekonomiky na konci roku 2009.

Ekonomice dochází dech a to je třeba zohlednit v prognózách. Ostatní sektory ekonomiky včetně stavebnictví a služeb rostou, díky stále silné spotřebě domácností a vlády, ale vnější podmínky už dusí český exportně orientovaný průmysl.

Proto očekáváme, že česká ekonomika postupně v nadcházejících čtvrtletích zpomalí a průměrný růst v roce 2020 dosáhne pouze 2 %. Průmysl se díky výrobě nových modelů na chvíli odpojí od slábnoucího průmyslu v Evropě, ale v průběhu příštího roku také sklouzne ke slabému růstu pod 1 %. Pokud však dojde k realizaci výše zmíněných hrozeb, může být výsledek ještě horší.

Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisen Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.