Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Senát USA schválil zákon proti Číně, hrozí dvojím clem

Investice 12.10.2011 | 07:14 0 Komentářů

V Kongresu norma podle všeho narazí. Nejistý je i postoj prezidenta Obamy

Washington – Americký Senát schválil v úterý kontroverzní návrh zákona, jenž má umožnit vládě automaticky uvalovat clo na výrobky ze zemí, které podporují svůj vývoz tím, že podhodnocují svou měnu.
Opatření, které je jednoznačně namířené proti Číně, obviňované USA z udržování slabého jüanu, má ale nejisté vyhlídky na přijetí v Kongresu. Ve Sněmovně reprezentantů jsou totiž v jednoznačné převaze republikáni, kteří alespoň doposud spíše dávali najevo, že nestojí o rozpoutání obchodní války s Čínou.
O 40 procent podhodnocená cena
Cílem senátorů, z nichž 63 podpořilo návrh a 35 se vyslovilo proti, je vyvinout nátlak na Čínu, aby svou měnovou politiku přehodnotila. Podle některých názorů je jüan podhodnocený až o 40 procent, což skýtá čínským vývozcům nepřiměřené výhody a ničí v USA pracovní příležitosti.
Nejednoznačný je také postoj amerického prezidenta Baracka Obamy, který minulý týden ve čtvrtek obvinil Čínu, že hazarduje s mezinárodním obchodem a poškozuje Spojené státy, když svoji měnu udržuje slabou. Odmítl však zatím podpořit zmíněný návrh zákona.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.