Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Sell in May and go away… aneb sezónnost funguje

Investice 25.07.2012 | 15:11 0 Komentářů

Odhadnout správný čas nákupu nebo prodeje finančních aktiv je základním dělítkem mezi úspěšnými a neúspěšnými investory. Jednou z oblíbených pomůcek jsou dlouhodobé statistiky vývoje cen, které napovídají, že úspěšnost obchodů ovlivňuje jejich načasování v průběhu roku bez ohledu na další fundamenty. Sezónní faktory patří mezi základní stavební kameny profesionálních investorů a nová data ukazují, že po právu patří na přední stránky investorských příruček (komentář XTB).

Nová studie z univerzity v Miami ukazuje, o kolik procent jsou akciové trhy ve zkoumaných zemích úspěšnější v období listopad – duben, než v průběhu cyklu květen – říjen. V případě všech zkoumaných trhů mají akcie od počátku listopadu do konce dubna vyšší výkonnost, než po zbytek roku. Nejvyšší rozdíl byl zaznamenán v případě Irska, kde dosáhl na 18 %. Více než desetiprocentní rozdíl byl k vidění na šesti trzích. Naopak jen statisticky nevýznamná se zdá být diference v případě Španělska a Řecka. Výzkum zahrnuje 23 rozvinutých trhů a je založen na datech z období let 1998 – 2012. Průměrný procentní rozdíl dosáhl ve sledovaném období 9,7 %. V předchozím průzkumu, který zahrnoval data od roku 1970 do roku 1998, byl průměrný rozdíl 8,7 %.

xtb-sell-in-may

Graf: Rozdíl výnosnosti trhu v období listopad – duben a květen – říjen (v %) v uvedených zemích v letech 1998 – 2012, zdroj: Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.