Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Šéf důchodové komise: Radikální změnu reformy nepřipravujeme

Penze 23.03.2015 | 10:36 1 Komentář

Pravidelné procentní valorizace znevýhodňují důchodce s nižší penzí, důchodová komise proto uvažuje o paušálním zvyšování důchodů. V důchodvém systému by měli podle komise být zvýhodněné rodiny s dětmi, které by měli platit menší sociální pojištění než rodiny bez dětí.

„Lidé s dětmi jsou na tom v našem důchodovém systému hůře, byť pečují o budoucí plátce do průběžného důchodového systému,“ říká k dosavadnímu stavu šéf komise Martin Potůček, profesor Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity a vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie.

Důchodová komise pracuje na dílčích změnách reformy, radikální úpravy nechystá. „V diskusích na komisi se objevují obě možnosti, my ale máme od vlády mandát jen k dílčím úpravám. Abychom mohli vyřešit všechny nároky na důchodový systém zformulované v zadání naší práce, potřebovali bychom ve výhledu budoucích deseti let zvýšit výdaje na důchody z dosavadních deseti procent hrubého domácího produktu odhadem někam ke 12 procentům,“ dodává Martin Potůček. Pro vládu je navýšení nákladů na důchodový systém nepřijatelné.

Komise připravila již ke konci loňského roku osm návrhů změn důchodového systém, které by měly vejít v platnost již od příštího roku. Jedná se například o sdílení vyměřovacích základů manželů, možnost vstupu dětí do třetího pilíře či nové stanovení důchodového věku.

Zdroj: Aktuálně.cz

Jeden komentář: “Šéf důchodové komise: Radikální změnu reformy nepřipravujeme”

  1. Průměrný občan napsal:

    Tato komise by se měla rozpustit a starší 60 let v této komisi by měli uvolnit mladší generaci místo,aby si řešila problém schodků ve financování pro svou generaci.Konečně ať někdo příjme švédský model financování. Zdraví všechny důchodce a jejich průměrný důchod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.