Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

SEC a FSA omezují otevírání krátkých pozic

Americká komise pro cenné papíry (SEC) pravděpodobně přistoupí k omezení obchodů, při nichž investoři sází na pokles akcií. Britský úřad pro finanční služby (FSE) už k podobnému kroku přistoupil.

Otevírání krátkých pozic, neboli short-selling podle mnohých odborníků přispívá k prohlubování krize na finančních trzích. Podle šéfa komise, Chirsophera Coxe je možné short-selling dočasně zakázat, šlo by ale v každém případě o bezprecedentní krok.

SEC nicméně zatím už zakázala agresivnější metody otevírání krátkých pozic, při nichž nedochází k vypůjčování cenných papírů, tzv. naked short. Při běžném short-sellingu si spekulat nejdříve půjčí cenné papíry a prodá je. Pokud cena klesne, nakoupí je zpět, zisk si ponechá a zaplatí brokerovi úrok za půjčku.

SEC zatím plánuje omezit krátké prodeje především u vybraných finančních institucí, podobně jako to udělal britský FSA (platí od dneška do poloviny ledna). Pokud by ani to nepomohlo, ometení by se mohlo rozšířit i na ostatní finanční instituce, případně na všechny veřejně obchodované akcie.

Zdroj: Patria, Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.