Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Seat oslavil 60. narozeniny. Začínal s výrobou Fiatů

Investice 10.05.2010 | 16:50 0 Komentářů

Také Španělsko, stejně jako Itálii motorizoval model 600.

Šestnáct miliionů automobilů má na svém kontě společnost „Sociedad Española de Automóviles de Turismo, tedy španělská automobilka Seat. O víkendu oslavila šedesát let své existence.
Dnes je Seat zavedenou značkou, ale začátky nebyly jednoduché. Ve Španělsku se ještě řadu let po skončení druhé světové války jezdilo hlavně na malých motorkách, případně ve vozítkách poháněných motocyklovými motory.
Po několika neúspěšných pokusech se v roce 1948 zrodil projekt SEAT na základě společné iniciativy vlády a konsorcia soukromých investorů. Jednání s několika zahraničními automobilkami nakonec vyústila v dohodu s Fiatem. K tomu došlo přesně před 60 lety. Společnost SEAT byla oficiálně založena 9. května 1950 podpisem smlouvy mezi státní organizací INI (Instituto Nacional de Industria, s kapitálovým podílem 51%, který sedmi velkými španělskými bankami (42 %) a italskou automobilkou Fiat (7 %), která přispěla technickou podporou a licencí na výrobu svých modelů.
Barcelona měla automobilovou historii
Továrna postavená na pozemku v barcelonské čtvrti Zona Franca vedle přístavu zabírala plochu 20 hektarů. Volba hlavního města Katalánska nebyla náhodná. Barcelona je od začátku 20. století centrem španělské automobilové výroby, domácí (Hispano-Suiza, Elizalde) i zahraniční (Ford Motor Ibérica, General Motors Peninsular).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.