Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Seat čeká na SUV z Česka. Má se stát dalším pilířem značky

Investice 17.01.2015 | 08:27 0 Komentářů

Španělská automobilka náležející do koncernu Volkswagen představí koncept vozu již na ženevském autosalonu.

Seat čeká na SUV z Česka. Má se stát dalším pilířem značky

Až se v roce 2016 začne prodávat první sportovně užitkový vůz s logem automobilky Seat, vznikne tím třetí samostatný pilíř, na kterém bude stát prosperita této zatím ztrátové značky.

Redaktorovi online deníku Aktuálně.cz to sdělil Dominik Hoberg, který je ředitelem oddělení komunikace značky Seat.

Tento automobil přitom pro Seat vyrobí Škoda Auto ve svém závodě ve východočeských Kvasinách. „To, jak bude vůz vypadat, naznačí již koncept, který představíme na březnovém autosalonu v Ženevě,“ prozradil dále Hoberg.

Přestože bude automobil postaven na společné podvozkové plošině s budoucí druhou generací Škody Yeti a bude využívat stejný pohon všech kol jako tento vůz, a rovněž stejné motory, vůz si vyvinuli sami Španělé. Je to tedy rozdíl oproti dvojici vozů Škoda Rapid a Seat Toledo, které se liší jen designem přídě a zádě. Také tyto vozy rovněž vyrábějí pro obě značky dělníci v tuzemsku, tentokrát ovšem na lince v Mladé Boleslavi.

Nejdůležitějším modelem pro Seat je nyní Leon. Ten se prodává ve třech karosářských variantách – tří- a pětidveřový hatchback a také kombi. Z nich konstruktéři značky odvodili řadu různých derivátů. Například před koncem minulého roku přišel na trh Leon X-Perience, tedy poloterénní kombi se schopnostmi podobnými například Škodě Octavii Scout, a nyní na autosalonu ve Vídni Seat představuje Leon ST Cupra. Nejrychlejší kombi v dějinách značky disponuje motorem s výkonem 280 koní.

Z Leonu SC bude malé SUV

Tím ale „hrátky“ s leonem nekončí. Podle zdrojů online deníku Aktuálně.cz má brzy podobné plastové doplňky a vyšší podvozek jako kombík X-Perience dostat i třídveřový hatchback. Tím Seat vytvoří jakési malé SUV.

Během letošního roku ještě tato automobilka začne prodávat již podruhé modernizovaný Seat Ibiza. Jeho nová generace spatří světlo světa až v roce 2016.

Právě Ibiza je druhým pilířem Seatu. Ten třetí je složený z vozů  Toledo, Mii, Alhambra a Altea. Produkce posledně zmiňovaného vozu ale během letošního roku skončí. Roli tohoto vozu má do značné míry převzít právě připravované SUV. Velkoprostorový vůz Alhambra pak v polovině letošního roku podstoupí modernizaci.

Podobně jako Škoda ani Seat se podle Dominika Hoberga zatím příliš nežene do výroby elektromobilů, případně hybridních vozů. Emise CO2 i dalších škodlivých látek se nám daří snižovat prostřednictvím jiných opatření, mimo jiné i snižováním hmotnosti,“ dodal Hoberg. Už i současné vozy jsou ale podle něho na nasazení elektrického pohonu připraveny. Zatím hodlá značka zájemce o alternativní palivo zaujmout nabídkou svých vozů schopných jízdy na stlačený zemní plyn CNG.

V loňském roce dokázal Seat opět zvýšit prodej svých aut. Španělská značka dodala 390 500 vozidel, což je o 10 % více než v roce 2013 (355 000 vozidel). Jedná se o nejlepší výsledek od roku 2007. V uplynulých dvou letech vzrostl prodej značky Seat o 21,7 %. Zvýšení prodeje značky SEAT je zásluhou především modelové řady Leon. V roce 2014 se její odbyt zvýšil o 50 % a dosáhl hodnoty 154 100 vozů, což je o 51 300 vozů více než v předchozím roce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.