Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Se zářím vstupují v platnost i nová cla na čínské zboží

Vývoj ekonomiky 02.09.2019 | 10:21 0 Komentářů

Nová cla v hodnotě 112 miliard korun s prvním zářím vešla v platnost. Patnácti procentní cla jsou zaměřená především na textil, obuv a sportovní zboží dovážené z Číny. Cla se dotknou až dvou třetin Čínského dovozu.

Cla, která před pár měsíci prezident USA Donald Trump oznámil, vešla se začátkem září v platnost. Patnácti procentní cla na textil, obuv, sportovní a jiné spotřební zboží se dotknou až dvou třetin čínského dovozu. Podle propočtů je hodnota cel 112 miliard dolarů. Ale jejich existence je bombardována kritikami z mnoha stran. „Je to jako když potrestáte svou dceru za to, co udělal syn. Je to nesmysl,“ vyjádřil se serveru BBC prezident americké asociace výrobců a prodejců oděvů a obuvi Rick Helfenbein.

Uvalená cla se od začátku září vztahují na 87 procent textilu a 52 procent obuvi dováženého z Číny. „Pro běžného spotřebitele je věc o to horší, že od americké vlády nedostane žádné kompenzační platby jako třeba zemědělci. Když Čína zavedla cla na americké agrární produkty, Trumpova vláda se rozhodla farmářům ulevit subvencemi a další státní finanční pomocí. Na spotřebitele se nic takového vztahovat nebude,“ řekl ČTK hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Cla ale nefungují tak, jak si americká prezident Donald Trump nejspíš představoval. Působí dost destrukčně i na americké firmy, které Trump těmito kroky chtěl bránit. „Americké podniky musejí vynakládat více prostředků, aby se přizpůsobily neustále se měnícím obchodním pravidlům. Méně tak investují do inovací, nových produktů a do vlastní ekonomické prosperity,“ řekl agentuře Bloomber Gary Shapira, šéf americké Asociace spotřebitelských technologií, dodal, že takovýmto způsobem dosáhnout obchodní dohody s největší pravděpodobností nelze.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.