Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Sdílená ekonomika by měla dostat jasná pravidla

InvesticeMakro 27.07.2016 | 15:23 0 Komentářů

Airbnb, BlaBlaCar či Uber dají novou definici podnikání. Evropská komise doporučila členským státům, aby sdílené ekonomice vytvořily pravidla na míru. V Česku by měla do konce roku vzniknout vládní ekonomická a právní analýza sdílené ekonomiky. Regulace by měla přijít až podle potřeby.  

„Současný výklad toho, co je podnikání, je velmi rigidní. Nepočítá s žádným přivýdělkem,„ uvedl Jan Havlík, který na ministerstvu průmyslu a obchodu řídí odbor evropských záležitostí a vnitřního trhu. „Všichni víme, že když sestřenici pohlídáte dítě a zaplatí vám za to, měli byste to zdanit. To teď chceme od poskytovatelů služeb ve sdílené ekonomice, což je možná zbytečně rigidní. Máme velmi omezený manévrovací prostor, na to se musíme podívat,“ předesílá.

Regulovat ani omezovat služby jako Airbnb či Uber Česko zatím nehodlá. Nejprve by měly moderní platformy trochu „vyrůst“ a až následně by se měla řešit regulace v oblastech, kde to bude potřeba. Podle Jana Havlíka by nové modely podnikání měly být odstupňovány do kategorií na základě výše výdělku z poskytované služby. „Musíme si dát pozor na to, abychom nepřeregulovali něco, co právě začíná,“ říká Tomáš Prouza, vládní zmocněnec pro evropské záležitosti.

Zdroj: Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.