Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Schodek státního rozpočtu se zvýšil na téměř 30 miliard korun

Makro 03.11.2015 | 09:23 0 Komentářů

Schodek státního rozpočtu se v říjnu prohloubil ze zářijových 2,8 miliardy korun na 29,1 miliardy korun. I přesto stát hospodařil s nejlepším výsledkem ke konci října od roku 2008. Ke konci loňského října dosáhl schodek 45,4 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu vzrostly v říjnu na 997,2 miliardy korun. Na meziročním nárůstu celkových příjmů o 86,4 miliardy korun se podílely především příjmy z fondů Evropské unie (EU), jejichž meziroční nárůst činil více než 53 miliard korun. Stouply ale i příjmy z daně z příjmu právnických osob, a to o 11 procent na 78,6 miliardy korun.

Příliv peněz z fondů EU, který výrazně navyšoval příjmy v první polovině roku, se v posledních měsících prakticky zastavil. Naopak výdaje státu pokračují v růstu. Uměle vylepšená bilance rozpočtu se tak postupně narovnává a vládní finance tak padají do deficitu,“ uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Státní rozpočet na celý letošní rok byl schválen se schodkem 100 miliard korun. Schodek by ale podle Marka Dřímala měl v letošním roce dosáhnout 70 miliard korun.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.