Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Sbohem, teplá místa. Úřady chudnou, stárnou a neřeší to

Investice 26.05.2010 | 06:15 0 Komentářů

Vize úřadů nejbližších let: o třetinu méně peněz a odchod silných ročníků do důchodu

Praha – Dvě studie renomovaných globálních společností řekly krátce po sobě to samé: veřejná správa kvůli globální recesi výrazně zchudne. Pro schopné lidi tím ztratí na přitažlivosti, což může zhoršit kvalitu toho, co většina z nás chápe pod pojmem „úřady.“
Zatímco soukromý sektor čeká v příštím roku a půl oživení, pro veřejný sektor problémy teprve nastávají. Nové kvalifikované síly tak firmy úřadům v budoucnu přeplatí snadněji než dříve.
„Představitelé samospráv by měli zvažovat zásadní škrty v rozpočtu ve výši 25 až 30 procent,“ informovala společnost PriceWaterhouseCoopers letos 5. května. „Dopad stárnutí populace na veřejnou správu bude ve střednědobém horizontu výrazný i v České republice,“, upozornila o dva týdny později – 20. května – společnost KPMG, podle níž důchod brzy pohltí silnou poválečnou generaci klíčových úředníků.
Firmy oživují, erár chudne
Obě společnosti přitom na základě terénních rozhovorů dospěly k podobnému závěru: Veřejný sektor problém podceňuje a dostatečně se na něj nepřipravuje. Hrozící problém je ale zároveň je ale podle obou globálních auditorských firem ideální příležitostí, jak chod státní byrokracie zefektivnit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.