Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Sbohem, teplá místa. Úřady chudnou, stárnou a neřeší to

Investice 26.05.2010 | 06:15 0 Komentářů

Vize úřadů nejbližších let: o třetinu méně peněz a odchod silných ročníků do důchodu

Praha – Dvě studie renomovaných globálních společností řekly krátce po sobě to samé: veřejná správa kvůli globální recesi výrazně zchudne. Pro schopné lidi tím ztratí na přitažlivosti, což může zhoršit kvalitu toho, co většina z nás chápe pod pojmem „úřady.“
Zatímco soukromý sektor čeká v příštím roku a půl oživení, pro veřejný sektor problémy teprve nastávají. Nové kvalifikované síly tak firmy úřadům v budoucnu přeplatí snadněji než dříve.
„Představitelé samospráv by měli zvažovat zásadní škrty v rozpočtu ve výši 25 až 30 procent,“ informovala společnost PriceWaterhouseCoopers letos 5. května. „Dopad stárnutí populace na veřejnou správu bude ve střednědobém horizontu výrazný i v České republice,“, upozornila o dva týdny později – 20. května – společnost KPMG, podle níž důchod brzy pohltí silnou poválečnou generaci klíčových úředníků.
Firmy oživují, erár chudne
Obě společnosti přitom na základě terénních rozhovorů dospěly k podobnému závěru: Veřejný sektor problém podceňuje a dostatečně se na něj nepřipravuje. Hrozící problém je ale zároveň je ale podle obou globálních auditorských firem ideální příležitostí, jak chod státní byrokracie zefektivnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.