Sobota 22. února. Svátek má Petr.

Sázky na zisky české koruny v červnu rostly

15.08.2017 | 10:21 0 Komentářů

V červnu zahraniční hráči zvyšovali své sázky na další zisky koruny. Včera to potvrdila čísla z platební bilance. Ta ukazují, že během června do Česka na portfoliových a ostatních investicích přiteklo lehce přes 2 miliardy eur. Tomu ostatně odpovídá i vývoj na trhu – během června se koruna sesunula z blízkosti 26,50 až ke 26,10 EUR/CZK.

Současně s tím, jak rostly sázky na silnější korunu, se měnila i jejich struktura. Data z platební bilance ukázala, že zahraniční hráči drží méně korunové hotovosti a naopak nakoupili znovu více dluhopisů – odhadem za přibližně 9 miliard euro.

Minimálně do konce června tedy platilo, že trpělivost sázkařů na zisky koruny nejenže byla vysoká, ale navíc přicházeli sázkaři noví. “Překoupenost” koruny tak ještě narůstala. Hlavním důvodem podle našeho názoru byly sázky na růst českých sazeb a velice příznivé globální klima – index globálního strachu VIX se pohyboval dál poblíž historických minim. Růst českých sazeb podle našeho názoru v nejbližších měsících zůstane mimo hru a tak česká koruna bude muset spoléhat především na dobrý globální sentiment. Jak ukázaly poslední dva týdny, nárůst globálních obav (v tuto chvíli spojených se severní Koreou) dokáže rozviklat celý středoevropský region včetně koruny.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Tweet 20

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.