Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Sázky na růst komoditních trhů se rapidně snižují

Investice 19.11.2012 | 17:58 0 Komentářů

Pozice velkých spekulantů jako jsou hedgové fondy nebo velké investiční banky patří mezi nejzajímavější tržní statistiky. Na týdenní bázi je investorům poskytuje Komise pro obchodování na futures trzích (CFTC). Podle posledních dat z minulého týdne se výrazně snižuje množství kontraktů spekulujících na růst komodit (long pozic) v držení velkých hráčů (komentář XTB).

Z následujícího grafu je patrné, že nálada na futures trzích se v posledních týdnech rychle zhoršuje. Množství spekulativních „long“ pozic kleslo za posledních šest týdnů o 38 % na 773 tisíc kontraktů. Navíc šest poklesů v řadě bylo naposledy zaznamenáno v roce 2008.

 xtb-komodity-short

Graf: Vývoj spekulativních „long“ pozic na osmnácti neobchodovanějších amerických komoditních trzích od počátku roku 2011 (týdenní data – v počtu net-long kontraktů)

Nálada na komoditních trzích není dobrá ani z pohledu cenového grafu. Za poslední měsíc klesá 23 z 27 sledovaných komodit. Z pohledu komoditních indexů je pravděpodobné, že vývoj komodit v tomto roce nakonec skončí v červených číslech. Nyní se pohybujeme blízko hodnot z počátku roku a data zatím nenaznačují obrat negativního trendu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.