Čtvrtek 24. září. Svátek má Jaromír.

Sazby hypoték: Dlouho očekávané snížení je tu!

Investice 22.04.2009 | 08:02 0 Komentářů

Banky zatím nabízejí akční slevy, je tu ale prostor k ještě výraznějšímu snížení

Na hypoteční trh konečně dorazila obleva. Dlouho očekávané snížení úrokových sazeb je zde. Zatím v rámci „akčních slev“ bank, přesto je dostatečně citelné. Značný je ale také pokles hypotečního trhu – v prvním čtvrtletí meziročně propadl o třetinu.
Důvodů pro pokles počtu a objemu nově poskytnutých hypoték je několik. Na straně bank stojí v čele obezřetnost, kdy dochází k omezování některých typů produktů a k přísnějšímu posuzování žadatelů. Na straně klientů je hlavním motivem především vyčkávání – na pokles úrokových sazeb, ale i cen nemovitostí.

Druhý největší pokles v historii

Úrokové sazby hypoték se dlouhou dobu držely kolem 5,75 %. V březnu ale začaly některé banky v čele s Komerční bankou poskytovat významné slevy na úrokových sazbách. To se zřejmě i díky snížení objemu poskytnutých úvěrů promítlo do Fincentrum Hypoindexu výrazným poklesem úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu na 5,50 %. Jedná se o druhý největší meziměsíční pokles v historii sledování indexu. K většímu došlo jen v červnu 2005, kdy sazby klesaly nepřetržitě od října 2004 do července 2005 a po desetiměsíčním pádu našly své historické minimum.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.