Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Saxo Bank: Triumf Donalda Trumpa přinese vyšší ceny zlata, oslabí mexické peso a posílí ruský rubl

Investice 09.11.2016 | 09:30 0 Komentářů

Panující nejistota týkající se jména 45. prezidenta Spojených států je minulostí. Do Bílého domu s nejvyšší pravděpodobností nastoupí kontroverzní republikánský kandidát Donald Trump. Jeho triumf přináší trhům mnohé nejistoty a rizika.

V prvé řadě je potřeba vzdát hold americkému volebnímu systému. Ještě před dvěma lety by si nikdo netroufl tvrdit, že Donald Trump bude zvolen prezidentem USA. Dnes sledujeme, že se z něho stal politický lídr. Pro Spojené státy se otevírá pozitivní budoucnost.

Možných scénářů budoucího vývoje se nabízí hned několik. Lze očekávat propad mexické měny vzhledem k slibům budoucího prezidenta o výstavbě hraniční zdi proti nelegálním imigrantům. Současný kurz vůči dolaru by mohl krátkodobě devalvovat z hodnoty 18,5 až na nové maximum proražením hranice 20,0. Trump chce navíc znovu jednat o podmínkách sdružení NAFTA, což bude mít na mexický akciový trh negativní dopad. Nejlepší způsob investování je do místních ETF.

V duchu protekcionistického hesla „Amerika na prvním místě“ lze bezpochyby očekávat uplatnění obchodních bariér a obrat americké zahraniční politiky dovnitř. Geopolitickou mapu světa se jistě pokusí vyplnit silní hráči v čele s Ruskem a Čínou. Vzhledem k Trumpovým nadějím na spolupráci s Ruskem v Sýrii lze očekávat sblížení obou zemí. Pokud nový prezident bude trvat na ukončení sankcí, může dojít k výraznému posílení kurzu rublu vůči dolaru pod hodnotu 60.

V Evropě by mohl Trumpův triumf přinést posílení pozic protivládních populistů v mnoha zemích. V Itálii by se tím zvýšilo riziko porážky premiéra Renziho v prosincovém referendu o reformě ústavy. Na domácí půdě nepochybně oslabí centrální banka Fed, kterou Trump dlouhodobě viní z nečinnosti a podpory kapitálových bublin.

Komodity jako zlato a jiné drahé kovy by měly růst, zlato dokonce k rekordním hodnotám. Důvodem je očekávaná nejistota investorů pokoušejících se ukrýt své peníze. Krátkodobě šokovaný akciový trh se zřejmě vzpamatuje až ve střednědobém horizontu, kdy akcie posílí slibovaná reforma zdanění velkých firem.

Pavel Drahotský, ředitel Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.