Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Sarkozyho expert: Dolar za 1,50 euro je katastrofa

Investice 20.10.2009 | 15:26 0 Komentářů

Henri Guaino varuje: Pokud kurz eura překročí hranici 1,50 dolaru, bude to pro evropský průmysl a evropskou ekonomiku katastrofa.

Paříž – Pokud kurz eura překročí hranici 1,50 dolaru, bude to pro evropský průmysl a evropskou ekonomiku katastrofa. Prohlásil to hlavní ekonomický poradce francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Henri Guaino. Euro se dnes vyšplhalo těsně pod 1,50 USD, kde bylo naposledy loni v srpnu.
Pokles dolaru je podle Guaina důsledkem americké politiky snížit pomocí zvýšené inflace hodnotu jejich státního dluhu. V určité chvíli se silné euro stane pro Evropu nesnesitelnou zátěží a Evropa bude muset reagovat nejspíše tištěním peněz, což však rovněž povede k inflaci, dodal Guaino.
Od začátku roku euro k dolaru posílilo o zhruba sedm procent a dnes se dostalo až na 1,4995 USD. Na silné euro proti dolaru a jeho negativní vliv na podnikání si opakovaně stěžuje zejména šéf evropského výrobce letadel Airbus Louis Gallois.
„Hranice 1,50 USD/EUR je velmi důležitá a mohla by oslabování dolaru zbrzdit. Pokud však klesne dolar přes tuto hladinu, otevře se mu další prostor pro oslabení, což by mohlo znamenat pro korunu další zisky. V případě, že dolar bude dál klesat, pokoření hranice 17 korun za dolar je otázkou času,“ uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citco.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.