Úterý 28. září. Svátek má Václav.

Sarbu odchází z CME, akcie posilují

Investice 21.08.2013 | 14:08 0 Komentářů

Přestože si letos generální manažer společnosti CME vyjednal prodloužení smlouvy na další tři roky, rozhodl se Adrian Sarbu rezignovat na pozici generálního manažera a prezidenta společnosti (doplněno o komentář J&T Banky).

Rezignace je platná k dnešnímu dni, zaměstnancem však Sarbu zůstane do konce roku kvůli hledání jeho nástupce. Společnost CME loni zaznamenala ztrátu po zdanění více než půl miliardy dolarů, za letošní první pololetí to pak bylo dalších 150 milionů. I přesto se podařilo Sarbuovi prodloužit minulý rok svou smlouvu až do roku 2016 s platem 1,8 milionu dolarů (včetně zlatého padáku přes pět milionů dolarů). Zhoršující se výsledky a sílící vliv většinového vlastníka, společnosti Time Warner, možná stojí také za jeho odchodem. Akcie společnosti v průběhu dneška na BCPP přidaly již 10 %.

Společnost neuvedla, zda Sarbu nyní odchází i z představenstva firmy, nicméně oznámila, že by měl být zaměstnán v CME pouze do 1.1. 2014. Domníváme se proto, že Sarbu nevyužije smluvní možnosti vrátit se na post ředitele rumunských televizí CME a s firmou se rozloučí. Ředitelem společnosti byl od r. 2009. Společnost rovněž informovala, že pověřila člena představenstva Duco Sickingheho vedením výboru, který najde nového šéfa společnosti.

Domníváme se, že změna na postu generálního ředitele nepřinese významné změny ve směřování firmy. Změna cenové politiky a restrukturalizace firmy byly iniciovány za podpory největšího akcionáře Time Warner a budou tak podle nás pokračovat i s novým ředitelem. Odchod Adriana Sarbu tak nemá z našeho pohledu vliv na fundamentální hodnotu společnosti. Vnímáme nicméně, že působení Adriana Sarbu bylo spojeno s komplikovaným obdobím v historii firmy a rovněž s jeho častými prodeji akcií společnosti, což bylo investory vnímáno negativně. Odchod tak může přinést krátkodobě pozitivní reakci.

Ve střednědobém až dlouhodobém horizontu může mít odchod A. Sarbu dodatečné implikace. Pokud by byl na post gen. ředitele vybrán manažer ze skupiny Time Warner, trh by informaci vnímal jako potvrzení zájmu Time Warner o CME a mohl by reagovat pozitivně. Rizikem odchodu je na druhou stranu to, že Sarbu je držitelem 2,4 mil. akcií firmy (1,7% podíl)  a mohl by se rozhodnout tyto akcie prodat. Celkově hodnotíme zprávu neutrálně,“ říká Pavel Ryska, analytik, J&T Banky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.