Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

S intervencí ČNB nesouhlasí 43 % firem

Investice 19.03.2014 | 15:20 0 Komentářů

Listopadová intervence ČNB měla vliv nejen na podniky a maloobchod, ale také na celkové ekonomické prostředí České republiky. Průzkum společnosti Mazars ukázal, že většina respondentů z řad vedení středních a velkých společností se totiž přiklání k negativnímu hodnocení kroku ČNB. 

„Mezi dotázanými byli především finanční ředitelé a odborníci z top managementu firem. Průzkum poukázal na spíše nepříznivé vnímání intervence. Podle některých respondentů opatření skokově ovlivnilo ekonomiku podniků a zdeformovalo tuzemské tržní podmínky. Někteří označili krok ČNB dokonce za umělé zvýhodnění čistých exportérů oproti importérům nebo za podporu minoritě, kterou zaplatí majorita. Pozitivně byla intervence hodnocena s tím, že podpoří českou produkci a vývoz, omezí dovoz,“ komentuje výsledky průzkumu Milan Prokopius, řídící partner společnosti Mazars.

V odpovědi na otázku „Jak hodnotíte měnovou intervenci ČNB z pohledu jejího dopadu na českou ekonomiku? označilo téměř 43 % dotázaných krok ČNB jako negativní. Pouze necelých 28 % respondentů hodnotí akci ČNB pozitivně. Zbytek oslovených odborníků se domnívá, že zásah neměl na českou ekonomiku žádný nebo pouze velmi omezený dopad. Polovina oslovených navíc v dohledné budoucnosti očekává další dopady intervence.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Mazars

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.