Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

S cenou železné rudy padají také akcie těžařů

Investice 31.08.2012 | 13:41 0 Komentářů

Ceny železné rudy padají s menšími přestávkami už od počátku roku 2011 a včera se dostaly na tříletá minima 88,7 dolarů za tunu. Ze svých historických v minulém roce na úrovni téměř 200 dolarů za tunu maxim tak ztrácejí už více než 50 % ceny a poslední pohyby vypadají spíše jako volný pád než komoditní graf (komentář XTB).

Společně s cenou komodity padají také akcie jejich největších těžařů. Brazilská společnost Vale, největší světový producent železné rudy na světě, úzce následuje tuto komoditu v poklesech. Za poslední rok a půl ztrácí na americkém trhu 57 %. O mnoho lépe se nevede ani dalšímu těžařskému gigantovi, australské společnosti BHP Billiton, v jejímž portfoliu zaobírá těžba železné rudy taktéž významný podíl. Její ceny ztrácejí ve stejném časovém období 38 %.

Graf: Vývoj cen železné rudy (v USD/tunu), akcií společností Vale a BHP Billiton od počátku roku 2009

xtb-zel-ruda

Poslední pád ceny železné rudy se nejvíce spojují s poklesem poptávky v Číně a také krizí zmítané Evropě. Zpracovatelé železné rudy v Číně navíc často prodávají zásoby a inkasují hotovost potřebnou pro udržení provozu. To dále zvyšuje tlak na pokles ceny. Někteří těžaři se už nyní pohybují v provozní ztrátě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.