Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Rychlý internet vyjde na 14 miliard

Investice 13.07.2015 | 13:50 0 Komentářů

Ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo vnitra dostanou dotaci čtrnácti miliard korun od evropského dotačního fondu na Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost na rozvoj rychlého internetu.

Ministerstvo průmyslu dostane osm miliard a ministerstvo vnitra šest miliard korun. Mládkovi lidé mají nyní za úkol připravit strategii budování rychlých sítí a čerpání dotací na období do roku 2020. Ministerstvo už přitom podobnou strategii mělo připravit v minulosti. V dokumentech, které úřad doposud předkládal, však šel rezort na ruku velkým hráčům, jako je CETIN spadající pod PPF.

To ve své analýze, napadlo i ministerstvo vnitra. „Navržená strategie zcela rezignuje na vyvážený model spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem a většinu strategických rozhodnutí a budování této kritické infrastruktury nechává výhradně v rukou soukromého sektoru,“ píše se mimo jiné v dokumentu.

Mládek také začátkem května odvolal šéfku odboru, která měla přípravu strategie na starost, a zdroje z ministerstva tvrdí, že ji chce nahradit osobou blízkou PPF. Zatím post zůstává neobsazen.

Původní návrhy ministerstva průmyslu rovněž zdůrazňují, že mnoho obcí a měst je připojeno k internetu přes menší lokální Wi-Fi hráče, často i nezisková sdružení, a označují tento způsob za „nouzové řešení“. Pozastavují se také nad tím, že taková Wi-Fi spojení pracují v nelicencovaných pásmech. Mládkův úřad přitom plánoval tato pásma zpoplatnit, což by roli lokálních providerů oslabilo. Z návrhu však vlivem tlaku veřejnosti nakonec sešlo.

Šest miliard pro Chovancův úřad má spravovat Česká pošta, konkrétně Odštěpný závod ICT služby. Vnitro z něj chce mít hlavního dodavatele ICT služeb pro stát. Ve zmiňovaném dokumentu namířeném proti ministerstvu průmyslu proto navrhuje, že alespoň část sítí vybuduje právě vnitro, a stane se tak i poskytovatelem fyzické infrastruktury a operátorem. Vnitro se hlásí i k roli „národního koordinátora rozvoje sítí nových generací“ a ministerstvo průmyslu by mu v tom mělo asistovat.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.