Úterý 15. června. Svátek má Vít.

RWE zvýhodňovala své distributory, má zaplatit 40 milionů

Investice 07.01.2015 | 15:50 0 Komentářů

Rozhodnutí o pokutě zatím není pravomocné, firma proti němu může podat rozklad. Jedná se o případ z roku 2006.

RWE zvýhodňovala své distributory, má zaplatit 40 milionů

Brno – Energetická společnost RWE dostala od antimonopolního úřadu pokutu ve výši 40 milionů korun, za to, že v letech 2004 až 2006 zvýhodňovala vlastní distributory. Rozhodnutí o pokutě zatím není pravomocné, firma proti němu může podat rozklad. Jedná se o případ z roku 2006, který vrátil antimonopolnímu úřadu k opětovnému prošetření soud. Původně měla RWE platit pokutu šestkrát vyšší.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže společnosti RWE Supply & Trading CZ, někdejší RWE Transgas, uložil pokutu za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže i soutěžních pravidel Evropské unie, sdělil v dnešní tiskové zprávě předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Vyjádření firmy zjišťujeme.

Původní rozhodnutí v této věci antimonopolní úřad vydal v roce 2006 a pravomocně v ní uložil pokutu 240 milionů korun. Správně však rozhodl podle soudu pouze v jedné záležitosti ze dvou. RWE zvýhodňovala své regionální distributory. Měli výhodnější podmínky než konkurence, a to v období od listopadu 2004 do srpna 2006.

Druhý delikt podle soudu ÚOHS neprokázal. RWE údajně odmítala konkurenčním distributorům dodávat plyn do kterékoli z bilančních zón v ČR. Nepodařilo se však prokázat, že by Pražská plynárenská nebo Jihočeská plynárenská, které jsou konkurenty RWE, chtěly do jiné bilanční zóny plyn dodávat. Soud tak zrušil i pokutu. Případem se zabýval jak krajský soud, tak Nejvyšší správní soud.

„Úřad v novém rozhodnutí zneužití dominance týkající se možnosti dodávat do jiné bilanční zóny neprokázal. I s ohledem na značný časový odstup se nepodařilo získat jednoznačné důkazy, které by prokázaly porušení zákona. Pokutu za protisoutěžní jednání tedy Úřad uložil pouze za delikt, který potvrdily i soudy. Sankce se také příslušně snížila, a to na základě metody výpočtu používané v době původního řízení,“ uvedl Rafaj.

Plynárenská společnost RWE měla v době údajného porušení zákona na českém trhu s plynem více než osmdesátiprocentní podíl. Pokutu dostala za územní omezování distribučních společností mimo svou vlastní síť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.