Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

RWE se dostala ze ztráty, loni vydělala 10,5 miliardy

Investice 23.04.2014 | 13:30 0 Komentářů

Na loňských tržbách se projevil prodej společnosti Net4Gas i vyčlenění velkoobchodu s energiemi mimo skupinu RWE.

RWE se dostala ze ztráty, loni vydělala 10,5 miliardy

Praha – Energetická skupina RWE hospodařila v loňském roce s čistým ziskem 10,5 miliardy korun. V roce předchozím byla přitom kvůli nevýhodným nákupům plynu ve ztrátě 1,3 miliardy korun.

Tržby v roce 2013 dosáhly úrovně 53,6 miliardy korun. O rok dříve činily 215 miliard korun.

Skupina na tiskové konferenci upozornila, že loňské výsledky jsou těžko srovnatelné s těmi předchozími. Během loňského roku totiž došlo k prodeji provozovatele plynovodů Net4Gas a vyčlenění velkoobchodu s energiemi mimo skupinu RWE.

Klíčová konsolidace

RWE loni sloučila veškeré aktivity do čtyř hlavních oblastí. „Konsolidace aktivit byla klíčová pro další rozvoj našeho podnikání v Česku. Umožnila nám výrazně zjednodušit a zefektivnit organizační strukturu celé skupiny. Navzdory krizi, ve které se nachází evropská energetika, byl rok 2013 z našeho pohledu úspěšný,“ uvedl předseda představenstva RWE Česká republika Martin Herrmann.

Dodal, že RWE se v tuzemsku nyní zaměří na stabilizaci svého postavení a na investice v oblastech, ve kterých již podniká. Herrmann připomněl, že evropská energetika je v krizi a RWE na ni musí reagovat.

„Jsme v období, kdy se vůbec poprvé v Evropě zavírají funkční zdroje s celkovým výkonem 30 tisíc MW,“ doplnil. Podle něj chybí rozhodnutí o dalším směru evropské energetiky. Podnikatelské prostředí totiž změnila podpora obnovitelných zdrojů energie. Herrmann také upozornil na to, že mateřská RWE loni vykázala první celoroční ztrátu od roku 1949. I kvůli tomu musel koncern změnit svůj obchodní model.

Veškeré aktivity RWE v oblasti distribuce zemního plynu se loni reorganizovaly v rámci společnosti RWE Grid Holding. Do její dceřiné firmy RWE GasNet fúzovali dosavadní tři regionální distributoři zemního plynu VČP Net, SMP Net a JMP Net.

Výrobu energie, tepla a projekt CNG zastřešila společnost RWE Energo, podzemní zásobníky plynu provozuje RWE Gas Storage. Obchodní společnosti, tedy Jihomoravská plynárenská, Severomoravská plynárenská, Východočeská plynárenská a RWE KeyAccount CZ, se sloučily do RWE Energie.

Konec úbytku zákazníků

Podle obchodního ředitele skupiny a člena představenstva RWE Česká republika Tomáše Varcopa firma loni v oblasti prodeje zemního plynu zastavila odliv zákazníků. „Novou smlouvu s RWE podepsalo více než 400 tisíc zákazníků,“ uvedl.

Součástí reorganizace skupiny bylo vyčlenění a osamostatnění velkoobchodu s energiemi do RWE Supply & Trading CZ. Ta za loňský rok vykázala tržby 180,2 miliardy korun a zisk po zdanění 18,2 miliardy korun.

„Tento mimořádně vysoký výsledek byl způsoben jednorázovým pozitivním efektem, za kterým stála změna nákupních podmínek plynu v koncernu RWE a mimořádná kompenzace ztrát za roky 2010 až 2012 od Gazpromu,“ uvedl finanční ředitel RWE Supply &Trading CZ Axel Gerhardy.

Zároveň potvrdil, že RWE vyplatí z loňského zisku dividendu v plné výši.

Skupina RWE v ČR zajišťuje dodávky zemního plynu a elektřiny pro 1,7 milionu konečných zákazníků. Provozuje 64 tisíc kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu a vyrábí teplo a elektřinu ve 28 provozech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.