Sobota 31. července. Svátek má Ignác.

Ruští kmotři vymírají, podsvětí si přerozděluje trhy

Investice 23.08.2009 | 18:07 0 Komentářů

Organizovaný zločin v Rusku? Kmotři jsou na vymření

Moskva – V Moskvě byli letos zavražděni již čtyři vůdci kriminálních klanů. Není to však proto, že by se vedení země rozhodlo skoncovat s mafií.
Organizovaný zločin prožívá zkrátka velké období změn, přerozdělování trhů, reaguje na ekonomickou krizi i zvraty v politické a zahraničněpolitické orientaci státu. Střetávají se generace. Symbolem odcházející garnitury je Japončik, nová pravidla ztělesňuje Mogilevič.
Gangsterské škádlení
Od 40. let minulého století se něco takového v ruském podsvětí nestalo. Útok na kmotra se statusem „smírčího soudce“ je něco absolutně nevídaného. Celé ruské kriminální společenství se chvěje napětím i obavami z toho, co bude následovat.
Prý se vše seběhlo rychle. Vjačeslav Ivaňkov, zvaný Japončik, měl díru v břiše a jeho bodyguardi ani v první chvíli nestačili zaznamenat, odkud se střílelo. Byl to šok. Ivaňkov patřil mezi nejvyšší kastu. Byl zasloužilým kmotrem, „vorem v zakoně“, kriminálníkem z povolání. Mohl rozhodovat ve sporech mezi jednotlivými klany. Jeho slovo bylo svaté. Pořádek totiž musí být i v podsvětí, jinak hrozí vzájemné vyvraždění, zánik druhu „gangster“ v jeho tradiční podobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.