Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Růst spotřebitelských cen se zpomalil na 2,7 procenta

Investice 11.07.2019 | 12:02 0 Komentářů

Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil o 0,2 procentního bodu oproti květnu, kdy činil 2,9 procenta. Podle Českého statistického úřadu na to měly vliv především ceny dovolených, které oproti minulému roku vzrostly o 6,7 procent, a zdražení některých potravin.

V důsledku inflace si lidi připlatí zejména za bydlení. „Citelný je nejenom nárůst nájmů, ale především pak energií, které reagují na vývoj cen v zahraničí. Za bydlení si lidé v průměru připlácejí 5,5 %, nicméně dopad na jednotlivé domácností je odvislý od typu bydlení, lokality, způsobu vytápění apod,vyjádřil se analytik ČSOB Petr Dufek.

Inflace se nepodepsala jenom na cenách bydlení a energií, ale i na cenách potravin a některých služeb. „Z potravin byly meziměsíčně dražší zejména nealkoholické nápoje, vepřové maso nebo jogurty. Vzrostla též cena brambor, která dosáhla hodnoty 27 korun za kilogram. Meziročně růst spotřebitelských cen zpomalil na 2,7 %,“ řekla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: Český statistický úřad (Tisková zpráva)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.