Úterý 21. května. Svátek má Monika.

Růst průmyslu v listopadu zpomalil

Investice 08.01.2018 | 14:45 0 Komentářů

Průmysl v Česku v listopadu zpomalil růst na 8,5 procenta. Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 11,7 miliardy korun, meziročně byl o 3,4 miliardy koruny vyšší. Pozitivní vliv na výsledek mělo hlavně snížení deficitu v obchodu s chemikáliemi. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila v listopadu přebytkem 56,8 miliardy korun, který byl meziročně o 2,1 miliardy vyšší. Schodek obchodu se státy mimo unii se zmenšil o 1,3 miliardy na 43,1 miliardy korun.

Největší riziko pro průmysl vidíme v postupném nástupu nových technologií a to hlavně v automobilovém průmyslu, na kterém je tuzemská ekonomika silně závislá. Pokud by místní automobilky nestíhaly světový trend elektrifikace, silně by to zasáhlo ekonomiku. K tomu počítáme s dalším posilováním české koruny a silným růstem mezd, které budou místní výrobce tlačit ke zvyšování konkurenceschopnosti,“ uvedl František Táborský, analytik Raiffeisenbank.

Přebytek zahraničního obchodu vzrostl na 11,7 mld. Kč

Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 11,7 miliardy korun, meziročně byl o 3,4 miliardy koruny vyšší. Pozitivní vliv na výsledek mělo hlavně snížení deficitu v obchodu s chemikáliemi.

Zdroj: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.