Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Růst inflace v červnu: vinu nesou potraviny

Makro 11.07.2012 | 12:15 0 Komentářů

Inflace v červnu zrychlila o 0,3 procentního bodu na 3,5 %. Registrovaná míra nezaměstnanosti v červnu klesla z květnových 8,2 % na 8,1 % (komentář GE Money Bank).

Meziroční růst spotřebitelských cen byl způsoben především vyššími cenami potravin. Ovoce meziročně zdražilo o více než 10 % a zelenina dokonce téměř o dvě pětiny. Potraviny a nealkoholické nápoje se tak ve výsledku podílely na celkové inflaci 1,3 procentními body, což je o 0,5 procentního bodu více než minulý měsíc. Hlavním polštářem, který tlumil dopad růstu cen potravin, byly ceny bydlení, vody, energií a paliv, které sice meziročně rostly o 4,9 % (4,7 % v květnu), ale k celkové inflaci přispěly 1,4 procentními body, což je méně než v květnu, kdy příspěvek činil 1,6 procentního bodu. Významně se na nich podepsalo zmírnění růstu cen plynu, kde se projevil cenový skok mezi květnem a červnem minulého roku, a rovněž mírnější růst cen pohonných hmot. V porovnání s květnem povyskočily spotřebitelské ceny o 0,2 %. Viníkem byly opět převážně potraviny.

V příštích měsících by podle našich prognóz měla inflace začít klesat. Důvodem je slabá poptávka a snižující se ceny pohonných hmot. Jediným faktorem, který by mohl táhnout inflaci nahoru, je slabší kurz koruny.

Registrovaná míra nezaměstnanosti poklesla v červnu z květnových 8,2 % na 8,1 %. V meziročním srovnání stejně jako v květnu zůstala na úrovni roku 2011. Počet uchazečů o zaměstnání klesl o 1,6 % na 474 586.

Květnový pokles míry nezaměstnanosti je sice příjemný, ale pohled pod pokličku nám lehce maže úsměv na tváři. Struktura se totiž v porovnání s minulými měsíci zhoršila. Počet uchazečů o zaměstnání se nadále snižoval (série byla zahájena v březnu letošního roku), ale tentokrát pomalejším tempem. Navíc počet volných pracovních poprvé od letošního února klesl, a to o 2 % na 42 779. Počet uchazečů připadající na jedno pracovní místo si tak ještě zachoval poměrně nízkou hodnotu na úrovni 11 osob, ale přeci jen oproti květnu mírně vzrostl. Obrat na trhu práce se v červnu rapidně snížil s tím, jak ustal náběh sezónních pracích. Z evidence odešlo 38 529 uchazečů, z nichž nastoupilo do zaměstnání 63 %.  V minulých třech měsících se tento podíl pohyboval nad 70 %.

Vývoj na trhu práce tak pomalu začíná reflektovat slabý výkon ekonomiky. Průmysl šlape na brzdy a poptávka slábne. V dalších měsících tak další pokles míry nezaměstnanosti čekat nemůžeme. Naopak kvůli sezónnosti a horším ekonomickým vyhlídkám se dá předpokládat, že míra nezaměstnanosti v posledním čtvrtletí vzroste, a to dokonce nad hodnotu z minulého roku.

PhDr. Petr Gapko, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.