Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Růst HDP za rok 2018 se bude pohybovat v oblasti 3 %

Makro 14.08.2018 | 10:12 0 Komentářů

Předběžný odhad výkonu HDP za druhé čtvrtletí je potvrzením scénáře zpomalení růstu české ekonomiky v letošním roce. Mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,5 % je slabší, než se čekalo, a meziroční růst 2,3 % je nejslabší od závěrečného čtvrtletí roku 2016.

V rámci předběžného odhadu HDP nejsou k dispozici detailní údaje o jeho struktuře, nicméně ČSÚ konstatuje, že příznivý vliv měla jak spotřeba domácností a investiční výdaje firem, tak zahraniční obchod.

Výrazné zpomalení meziročního růstu HDP, ze 4,2 % v prvním čtvrtletní na 2,3 % ve čtvrtletí druhém, je způsobeno vysokou srovnávací základnou, kterou představuje růst HDP v loňském druhém čtvrtletí. Tehdy česká ekonomika vykázala mezičtvrtletní růst HDP 2,3 %. ČNB a obdobně i trhy čekaly pro letošní druhé čtvrtletí mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,8 %, čemuž by odpovídal meziroční růst zhruba 2,6 %.

V letošním druhém pololetí se již může zpomalování meziročního růstu HDP zastavit anebo přinejmenším nebude zdaleka tak prudké, jak tomu bylo v letošním druhém čtvrtletí. I tak lze ale předpokládat, že růst HDP za celý rok 2018 se bude pohybovat v oblasti 3 %, možná mírně nad touto úrovní. Pro srovnání, v roce 2017 činil růst HDP České republiky 4,5 %.

Pro tuto chvíli ale nemá smysl činit nějaké velké závěry: jak o dalším výhledu růstu české ekonomiky, tak o implikacích pro měnovou politiku ČNB. Slabší růst HDP samozřejmě není příznivou zprávou pro korunu, kurz české měny je ale v těchto dnech tažen děním okolo Turecka. Detaily o HDP za letošní druhé čtvrtletí budou zveřejněny na konci srpna, zároveň může dojít ke zpřesnění dnes zveřejněných předběžných údajů.

Na výkon české ekonomiky ve druhém pololetí letošního roku bude mít významný vliv hospodářská situace v eurozóně, kde růst HDP v letošním prvním pololetí zaostal za očekáváním. Důležitý bude také další vývoj ve sféře mezinárodního obchodu, tedy případná eskalace obchodních válek, což by na českou ekonomiku, jež je výrazně exportně orientovaná, mělo nepříznivý vliv.

Brzdou též zůstává situace na tuzemském trhu práce: česká ekonomika jede na plné obrátky, projevuje se nedostatek pracovní síly a i tento faktor přispívá ke zpomalení tempa celkového hospodářského růstu České republiky.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.