Středa 23. září. Svátek má Berta.

Růst ekonomiky eurozóny zůstal za očekáváními

Ekonomika eurozóny rostla ve třetím čtvrtletí loňského roku pomaleji, než předpokládaly odhady. Růst ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 se nezměnil a zůstal na 1,9 procenta.

Celá ekonomika EU podle statistik Eurostatu v loňském třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci rostla o 0,5 procenta a meziročně o 2,2 procenta. Nejrychleji rostoucí ekonomikou unie je v mezičtvrtletním srovnání jednoznačně Švédsko s růstem o 2,1 procenta. Následuje Lucembursko se zvýšením o 1,5 procenta, nadále se daří Polsku s růstem o 1,3 procenta. Polsku se jako jedinému státu v Evropě vyhnula ekonomická recese během hospodářské krize po roce 2008.

Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí rostla podle Eurostatu proti předchozím třem měsícům o jedno procento, čímž se stala čtvrtou nerychleji rostoucí ekonomikou EU spolu se Slovenskem a Dánskem.

Výkon unijního hospodářství ve třetím čtvrtletí pozitivně ovlivňoval především vývoz, zatímco domácí poptávka je stále zatím v útlumu, což potvrzují i slova analytiků. „Data jsou určitě slabší, než se čekalo. Nejdůležitější je revize směrem dolů u domácí poptávky, která srazila celý odhad růstu HDP,“ řekla agentuře Reuters Giada Gianiová z finanční skupiny Citigroup.

Zdroj: E15, Reuters

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.