Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Růst českých mezd

České mzdy na začátku roku silně zrychlily dynamiku a meziročně vzrostly nejrychleji za posledních deset let – o 10,4% na 23 235 Kč. Silné dvouciferné tempo naznačovala ostatně i čísla z průmyslu a stavebnictví (Tisková informace Poštovní spořitelny).

Zrychlení mohlo souviset ale také s pomalým růstem mezd ke konci roku 2007. Část zaměstnavatelů mohla kvůli snížení příjmových daní pozdržet vyplacení prémií a počkat s ním až na začátek nového roku.

Je třeba také reflektovat velkou nerovnoměrnost mzdového růstu. Mzdy rostly především v odvětvích souvisejících s výrobou a rozvodem elektřiny (18%y/y), kde podniky těžily z dalšího zdražování vlastní produkce. Naopak ve školství berou pracovníci více jen o 3%. Současně i nadále platí, že na průměrnou mzdu většina českých pracovníků nedosáhne.

Zajímavé budou implikace rychlejších mezd pro rozhodování ČNB. Rychlejší mzdy se totiž nepříjemně trefují do další vlny zdražování pohonných hmot a plynu a zvyšují nejistotu současné inflační prognózy centrální banky. ČNB tak může mít v průběhu letních měsíců nutkání sáhnout k dalšímu růstu sazeb, a to zvláště v případě, pokud si načas vybrala oddech česká koruna.

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.